Putin má rád symbolická data. Využije 18. ledna pro vyhlášení druhé vlny mobilizace?

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vladimir putin
Zdroj: Profimedia

Koncem září loňského roku vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin ve své zemi částečnou mobilizaci. Tehdy se většina odborníků domnívala, že jde o důkaz, že jeho plány nevycházejí a on tak dělá unáhlená rozhodnutí. V současné chvíli se podle světových médií analytici obávají toho, že by mohl Putin vyhlásit druhou vlnu mobilizace.

Už během Vánoc varoval podle serveru DW ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj před dalším postupem ruských vojsk. Ve svém projevu tehdy mimo jiné zmínil, že by ho nepřekvapila druhá vlna mobilizace v zemi.

Krátce před silvestrem pak varoval ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov, že Kreml pracuje pravděpodobně na dalším odvodu Rusů, plánuje zavést stanné právo a uzavřít hranici pro ruské muže, aby jim zabránil v odchodu ze země.

Rád používá symbolická data

Ukrajinský server Pravda připomíná, že 18. ledna pronese Putin v Petrohradě slavnostní večerní projev na památku 80. výročí dne, kdy sovětské síly prolomily nacistické obléhání Leningradu. Podle všeho je to také pro prezidenta ideální příležitost, kdy o mobilizaci promluvit.

„Putin rád používá k oslovení ruského lidu symbolická data. A někteří ruští prováleční blogeři mají za to, že využije této příležitosti a buď vyhlásí mobilizaci, nebo doslovnou válku s Ukrajinou,“ uvedl server DW.

Sdělení doplňuje, že ukrajinská a západní rozvědka také opakovaně varovaly před Putinovými mobilizačními přípravami plánovanými na polovinu ledna. Souhlasí s tím podle CNBC také analytici Institutu pro studium války.

Rusko mobilizaci údajně neplánuje

Moskva podle CNBC opakovaně trvá na tom, že žádnou druhou vlnu mobilizace nechystá. Při té první bylo do války odvedeno přes 300 000 mužů. Tento krok v Rusku vyvolal zděšení a mnoho lidí donutil k útěku ze země.

V prosinci Putin oznámil, že nevidí potřebu další mobilizace. Oznámil také podle DW, že na Ukrajině byla doposud nasazena zhruba polovina odvedených mužů, zatímco zbytek tráví čas ve výcvikových střediscích. „V této situaci není další mobilizace nutná,“ uvedl.

Přesto se ale v současné době svět i samotné Rusko obávají toho, že k něčemu podobnému dojít může. Nebylo by to poprvé, kdy Putin na poslední chvíli kompletně změní své plány, nebo kdy provede přesný opak toho, o čem sám mluvil.

Zdroj: Přehledně24, DW, Pravda, CNBC

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články