Putin obvinil Ukrajinu z terorismu. Čína požaduje uklidnění situace, Indie se bojí následků

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vladimir putin
Zdroj: Profimedia

Od nedělní noci dopadají na Ukrajinu na několika místech rakety a Rusko tvrdě útočí především na Kyjev. Vladimir Putin totiž obvinil zemi z teroristického útoku na Kerčský most a varoval, že ruská odveta bude tvrdá. Podle zahraničních zemí se ale terorismu dopouští naopak Rusko.

„Bombardování mostu z 8. října je teroristický čin, teroristický útok zaměřený na zničení civilní a kritické infrastruktury Ruska. Je také zřejmé, že zákazníky, organizátory a pachateli teroristického činu jsou ukrajinské speciální služby,“ uvedl Putin podle The New York Times.

„V případě, že budou pokračovat pokusy o teroristické útoky na našem území, budou reakce Ruska tvrdé,“ varoval. Podle serveru Novinky na důkaz svých slov Putin informoval o zásahu důležitých energetických a vojenských středisek na Ukrajině.

„Na návrh ruského ministerstva obrany byl v pondělí ráno zahájen masivní úder přesně naváděnými zbraněmi na ukrajinská vojenská zařízení. Zasažena byla také velitelství a energetická zařízení,“ uvedl podle ruského deníku Izvestija. Jeho slova jsou ale podle Novinek lživá, záběry zahraničních webů totiž dokazují, že zasaženy byly především civilní cíle.

Podle webu České televize navíc oznámil běloruský vůdce Alexandr Lukašenko po pondělní poradě informaci o tom, že se Rusko a Bělorusko dohodly na rozvinutí společného regionálního uskupení vojsk. Obvinil navíc Severoatlantickou alianci, že zvažuje agresi proti Bělorusku, a to včetně jaderného úderu.

Útočí na civilisty

K případu se vyjádřila řada politiků. Mimo jiné i český premiér Petr Fiala na svém twitteru napsal, že rozhodně nejde o ruské útoky na vojenské cíle. „Jde o vraždění civilních obyvatel a šíření strachu,“ uvedl.

Podobně se vyjádřil už včera poradce ukrajinského prezidenta Mychajl Podoljak. „Zní to příliš cynicky i na Rusko. Není to ani 24 hodin, co ruská letadla zasáhla obytnou oblast v Záporoží dvanácti raketami. Ve světě je jen jedna země teroristou. A Ukrajina to není,“ napsal.

Ozvala se i Čína a Indie

Současná situace na Ukrajině děsí i Čínu, která vyzvala Rusko ke zklidnění celé situace. „Doufáme, že tato situace bude brzy deeskalovat,“ uvedla mluvčí čínského ministerstva zahraničí na pravidelném briefingu podle iDNES. Indie, která je po Číně obecně uznávaná jako druhá země s největším vlivem na Rusko, vyjádřila obavy ohledně dalšího dění.

„Opakujeme, že eskalace nepřátelských akcí není v ničím zájmu. Vyzýváme k okamžitému zastavení nepřátelských akcí a k urychlenému návratu na cestu diplomacie a dialogu,“ řekl mluvčí indické diplomacie.

Zdroj: The New York Times, Přehledně24, Novinky, iDNES, Česká televize, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články