Putin oznámil, že Rusko ovládlo Luhanskou oblast. Vojákům poradil, aby si odpočinuli před dalšími boji

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Ukrajina Valka
Zdroj: Kutsenko Volodymyr / Shutterstock

Ukrajinské město Lysyčansk padlo, Rusové tak získali pod kontrolu celou Luhanskou oblast nacházející se na východě Ukrajiny. V pondělí to oficiálně oznámil ruský prezident Vladimir Putin. Svým vojákům pogratuloval a doporučil jim odpočinek před dalšími boji.

Ukrajinský region Donbas tvoří Doněcká a Luhanská oblast. Právě druhá jmenovaná se v pondělí dostala pod kontrolu Ruské federace.

Rusko hlásá velký úspěch, data o ztrátách Ukrajiny však nelze ověřit

Po rozhovoru s ruským ministrem obrany Sergejem Šojguem to veřejně oznámil Vladimir Putin. Ve svém projevu mimo jiné pochválil vojáky, kteří v oblasti bojovali. „Vojáci, kteří osvobozovali Lysyčansk, by si měli odpočinout a zvýšit své bojové schopnosti,“ řekla podle Novinek ruská hlava státu.

Kreml rovněž neváhal informovat o údajných velkých ztrátách na straně Ukrajiny. Ta měla přijít o nejméně 5 tisíc vojáků, několik set tanků a vozidel a dvanáct letadel. Pravdivost těchto informací však nebyla ověřena. O vlastních ztrátách Rusko neinformovalo.

Problémy přiznal Zelenskyj i generální štáb

Náročné boje v oblasti přiznal i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Je to naše slabé místo, ale na jiných místech postupujeme,“ řekl podle CNN Prima NEWS agentuře AFP. Podle informací zpravodajského webu Seznam Zprávy se jednalo spíše o taktický ústup než o porážku ze strany ruské armády.

„Po tvrdém boji za Lysyčansk byly ukrajinské obranné síly donuceny stáhnout se ze svých pozic a linií,“ uvedl v prohlášení ukrajinský generální štáb.

„Vzhledem k tomu, že ruské okupační síly měly převahu z hlediska dělostřelectva, letectva, (raketometů) MLRS, munice i vojáků, by pokračování obrany města mělo fatální důsledky. Abychom zachránili životy ukrajinských obránců, padlo rozhodnutí se stáhnout,“ doplnil na závěr.

Pád města válku zřejmě tolik neovlivní

Příliš velkou váhu případné ztrátě tohoto města nepřikládali v minulosti ani odborníci. Jedním z nich byl například Vojtěch Bahenský z Univerzity Karlovy.

„I kdyby se to povedlo, rozhodující nebude nutně to, kolik území Rusko obsadí, ale kolik ukrajinských vojáků by obklíčilo a kolik techniky a vybavení by Ukrajina ztratila,“ řekl například v nedávném rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Nyní se tedy přepokládá, že se Rusové zaměří na boje v Doněcké oblasti, která s tou Luhanskou bezprostředně sousedí. Prozatím její valnou většinu kontroluje ukrajinská armáda.

Zdroj: Novinky, Seznam Zprávy, CNN Prima NEWS

Autor: Markéta MladáSouvisející články