Putin vyhlásil v okupovaných oblastech Ukrajiny stanné právo. V podstatě jen legalizoval to, co už dávno dělá, tvrdí Podoljak

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
vladimir putin
Zdroj: Profimedia

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu vyhlásil stanné právo ve čtyřech ukrajinských regionech, které se Moskva snaží anektovat. Podle agentury TASS oznámil podepsání speciálního dekretu na zasedání bezpečnostní rady.

„Podepsal jsem dekret, který vyhlašuje stanné právo na těchto čtyřech územích Ruské federace: Doněcká lidová republika, Luhanská lidová republika, Záporožská a Chersonská oblast. Dekret bude okamžitě odeslán ke schválení Radě federace a o rozhodnutí bude informována Státní duma,“ cituje jeho slova Kremlin.

Své jednání podle TV Nova objasnil Putin tím, že Kyjev neuznáním plebiscitů popírá vůli obyvatelstva. „Neonacisté používají otevřeně teroristické metody: sabotáž v potravinových zařízeních, vraždy představitelů místních úřadů,“ prohlásil podle serveru Aljazeera.

Stanné právo je mimořádné opatření státní moci, kdy se ve výjimečných případech, kterými je i válka, omezí některá občanská práva s cílem odstrašit od páchání některých zločinů.

Legalizace drancování Ukrajiny

K podepsání dekretu se vyjádřil poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak. Podle jeho slov jde pouze o pseudolegalizaci drancování majetku Ukrajinců ze strany Kremlu. Je si tak jistý, že se tím pro Ukrajince nic nemění, píše server Novinky.

Ruská armáda získá mnohem větší pravomoci. Může nyní brutálněji postupovat proti civilistům. Ale z faktického hlediska nepůjde zřejmě o výraznou změnu, protože ruské úřady postupovaly brutálně už doposud.

Bojí se všeho

Už samotné pokusy o anexi okupovaného území považoval svět za kroky, které dělá Putin ze zoufalosti. Podle ohlasů politiků si uvědomuje, že válku prohrává, uchyluje se proto k jednání, kterým se pokouší zastrašit svět.

„Vladimir Putin už se bojí všeho. Šel do něčeho, o čem absolutně netušil, co bude znamenat. Čekal, že se Ukrajinci nebudou bránit. Místo toho se brání usilovně. Jemu se na bojišti nedaří,“ míní podle iDNES analytik Karel Svoboda s tím, že je prezident Ruska stále hysteričtější.

Zdroj: Kremlin, TASS, Aljazeera, TV Nova, Novinky, iDNES, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články