Putin: Západ nás chce porazit? Co na to říct, ať si to zkusí

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vladimir putin
Zdroj: Profimedia

Vladimir Putin se silných slov rozhodně nebojí. To ale očividně ani jiné země. Tvrzení Západu, že chce Rusko porazit na bojišti, totiž komentoval ruský prezident slovy: „Tak ať to zkusí“.  Později pak prohlásil, že Rusko ještě vlastně na Ukrajině nic vážného nezačalo.

Tyto jeho výhružky by měl podle samotného Putina pochopit Západ tak, že prohrál už ve chvíli, kdy speciální vojenská operace, jak stále Moskva nazývá invazi na Ukrajinu, započala. Prezident také vysvětlil, že jednání o míru Rusko rozhodně neodmítá.

„Čím více se budou jednání protahovat, tím složitěji se s Moskvou půjde domluvit,“ varoval podle zahraničního webu BBC Putin. Ukrajinské deníky jeho vyhrožování označily za slova někoho, kdo je zahnaný do kouta a snaží se svět postrašit.

„Putin se 134. den války rozhodl zastrašit Ukrajinu,“ napsal například list Ukrajinská pravda. Agentura Unial pak Putina označila za diktátora a uzurpátora, píše ČTK. Přesto ale Putin do světa vypustil varování, které teď řadu lidí nenechá klidně spát.

Do posledního Ukrajince

„Slyšíme, že nás chtějí porazit na bojišti. Co na to říct, ať si to zkusí. Mnohokrát jsme slyšeli, že Západ s námi chce bojovat do posledního Ukrajince. Pro ukrajinský lid je to tragédie, ale zřejmě k tomu vše směřuje,“ řekl Putin při setkání s předsedy poslaneckých klubů ruského parlamentu.

„Každý by měl vědět, že jsme ještě nic vážně nezačali,“ podotkl výhružně. Ukázal tak světu, že má nejspíš v záloze ještě další strašlivé věci, které může a nejspíš i chce na Ukrajině podniknout. Podle některých jde pouze o výhružky člověka, který už neví, co dál. Jiní se ale bojí, že po masakrech, které už má na svědomí, se Putin nezastaví před ničím.

Chtějí způsobit naši zkázu

Putin opakovaně hází vinu za veškeré problémy na západní země, které se pokouší pomoci Ukrajině pomocí dodávek zbraní, záchrany uprchlíků i další finanční či materiální cestou. Podle ruského prezidenta chce Západ zasít mezi Rusy pochybnosti.

„Jejich cílem bylo zasít neshody a způsobit zkázu v naší společnosti, demoralizovat lidi. To se ale přepočítali,“ řekl. Upozornil, že západní země společně s Ukrajinou v současné době ničí ruskou ekonomiku pomocí sankcí, které mají Rusko omezit.

V závěru proslovu pak ruský vůdce vyzdvihl odvahu svého lidu, přesvědčení, že právě oni stojí na té správné straně, v neposlední řadě pak pochválil odolnost ruských vojáků, kteří podle jeho slov mají nad Ukrajinci jednoznačně navrch.

Zdroj: BBC, The Guardian, Novinky, ČTK

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články