Rusko mělo už od začátku války žádat Čínu o vojenskou pomoc. Ta se brání, že je to nesmysl

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
rusko cina prezident
Zdroj: Profimedia

Podle zahraničního deníku Financial Times už od vypuknutí války na Ukrajině žádá útočící Rusko po Číně vojenskou pomoc. Údajně mělo jít především o prosby o poslání vojenského vybavení, které by mohla země při svém agresivním útoku využít.

Podle webu Seznam Zprávy se Biden obává, že Peking podkopá snahy Západu pomoci obraně Ukrajiny. Zprávy jsou ale nepotvrzené a na žádost listu o komentář Bílý dům ani čínská ambasáda ve Washingtonu nereagují. Čína se navíc brání, informace prý jsou smyšlené.

Prioritou je situaci na Ukrajině uklidnit

Čína se nařčení z toho, že by měla být Ruskem o cokoli požádána, nebo že by snad dokonce takové žádosti vyhověla, brání. „Nikdy jsem o tom neslyšel,“ reagoval na dotazy mluvčí ambasády v Číně dle agentury Reuters. Podle jeho slov je situace na Ukrajině znepokojivá a je třeba s ní dělat.

„Vysokou prioritou je nyní zabránit tomu, aby se napjatá situace vyhrotila, nebo dokonce vymkla kontrole,“ dodal. Mluvčí čínské diplomacie podle ČTK řekl, že zprávy přicházejí z USA, jsou nepodložené a velmi pravděpodobně falešné.

Deníky, které s informací přišly, neuvádějí ani její zdroj, ani o co konkrétně Rusko Čínu požádalo. Také neříkají, jak země na požadavky zareagovala. Celá zpráva je velmi umělá a podle některých odborníků je psána tak, že by ji věřil jen málokdo. Pravda je podle všeho tentokrát na čínské straně.

Žádali prý i o hospodářskou pomoc

Zatímco některé deníky se zaměřily na informaci o vojenské pomoci, podle The New York Times žádalo Rusko Čínu také o pomoc hospodářskou, a to proto, že se jim konflikt vymkl z rukou a celá akce trvá mnohem déle, než Putin předpokládal.

Navíc Rusko značně omezují i sankce Západu, kvůli kterým se země potýká s problémy. O celé ukrajinské krizi by podle ČTK měly dnes jednat USA s Čínou v Římě. Podle zdrojů agentury Reuters by měly být především zdůrazněny sankce, které Čínu postihnou, pokud skutečně Rusku bude pomáhat.

„Nedovolíme, aby se to rozběhlo, a nedovolíme, aby Rusko získalo záchranu od těchto ekonomických sankcí ze strany jakékoli země kdekoli na světě,“ říká k celé věci bezpečnostní poradce Bílého domu Jake Sullivan, který se dnes jednání osobně zúčastní.

Zdroj: ČTK, idnes.cz, seznamzpravy.cz

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články