Rusko se chystá nakoupit nové rakety od Íránu. Ukrajina má strach, proti těmto zbraním se nemá prakticky jak bránit

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ukrajina tank
Zdroj: Profimedia

Rusko plánuje od Íránu nakoupit balistické rakety, které pravděpodobně budou rozmístěny na severní hranici Ukrajiny. Napadená země v poslední době vítězila a postup Ruska se jí podařilo zastavit, nyní se ale podle zahraničního serveru Daily Sabah Ukrajinci obávají, že proti těmto zbraním nemají dostatečnou obranu.

Mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat podle webu Kyiv independent informoval, že pokud by došlo k umístění raket na hranice Ukrajiny, dostalo by se Rusko do velmi výhodné pozice a mohlo jimi ostřelovat široké území.

Rusko se podle jeho slov snaží koupit rakety nejen proto, že mu docházejí, ale také proto, že si uvědomuje, jak složité bude pro Ukrajinu se této válečné technologii bránit. Ukrajina má totiž jen minimální šanci s takto vypálenou střelou cokoli udělat.

Teoreticky je to možné, ale šance jsou malé

Teoreticky je možné rakety, které se Rusko chystá použít, sestřelit. Ale s prostředky, které máme k dispozici, je to opravdu velmi obtížné. Máme protivzdušnou obranu, ne protiraketovou,“ upřesnil podle Kyiv independent Ihnat.

Írán se chystá Rusku poslat přibližně 1000 kusů válečných zbraní, mezi které patří i drony, velkou většinu ale budou tvořit podle CNN právě balistické rakety. Poslední zásilka země obsahovala zhruba 450 letounů, které Rusko už ve válce využilo.

Bezpilotní letouny, které poškodily na Ukrajině velkou část infrastruktury, země zpočátku sestřelit také nedokázala, v poslední době ale hlásí stále více a více úspěchů, uvádí USA Today News. V případě íránských raket ale podle Ukrajiny takové úspěchy nejspíš nenastanou.

Dolet až 700 kilometrů

Jak informuje server Daily Sabah, rakety jsou nebezpečné z několika důvodů. Kromě toho, že je Ukrajina dokáže jen těžko sestřelit, mají podle všeho dolet 300 až 700 kilometrů. Jejich obrovský dostřel tak nenechá v bezpečí ani místa od hranic vzdálenější.

Od té doby, co Rusko začalo nedávno používat na Ukrajině bezpilotní letadla, řada zemí přislíbila Ukrajině pomoc s ochranou vzdušného prostoru a s dodáním válečné technologie, která by se dokázala s podobnými zbraněmi vyrovnat.

„Írán se tím, že vyzbrojuje Rusy těmito zbraněmi, podílí na zabíjení nevinných obětí. Měl by za to čelit následkům,“ míní podle USA Today News mluvčí Bílého domu John Kirby.

Zdroj: Kyiv independent, CNN, USA Today News, Daily Sabah

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články