Rusko útočí na Kyjev, cílem střel jsou energetická zařízení. Zasažena byla i nemocnice v Kupjansku

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ukrajina kyjev
Zdroj: Profimedia

Ruská armáda opět od pátečního rána bombarduje Ukrajinu. Zasaženo je i hlavní město. Cílem ostřelování se podle serveru Aljazeera i tentokrát stala především energetická zařízení. Už ráno informoval server Novinky o smrti dvou osob, od té doby přibylo několik dalších obětí.

Aljazeera například kolem 11 hodiny dopolední informovala o tom, že při ostřelování v Luhanské oblasti došlo k zabití 8 osob, 23 lidí bylo zraněno. „Dnes brzy ráno byly město Stachanov a vesnice Lantratovka v Trojiční čtvrti opět ostřelovány nacionalisty. Osm lidí zemřelo, dalších 23 našich krajanů bylo zraněno,“ řekl správce oblasti.

„Výbuchy v Charkově. Nepřítel ostřeluje zařízení energetické infrastruktury. Žádám všechny, aby byli co nejopatrnější a pokud možno zůstali v krytech,“ napsal na Telegramu starosta Charkova Ihor Terechov.

Úřady vyzývají Ukrajince, aby zůstaly v krytech

Už včera se podle serveru The Guardian ozývaly výbuchy v Dněpropetrovské oblasti. Dnes v ranních hodinách se sirény rozezněly i na několika dalších místech. „Dva lidé v oblasti zemřeli a dalších pět bylo zraněno. Z nich dvě jsou děti. Zranění byli převezeni do nemocnice ve městě Dnipro,“ uvedl server před několika hodinami.

Brzy ráno informoval média o tom, že otřásají městem výbuchy, také starosta Kyjeva Vitalij Kličko, uvádí iDNES. Charkov a Poltava jsou po útocích bez dodávek elektrické energie. V celé zemi podle serveru platí protiletecký poplach a úřady vyzvaly občany, aby zůstávali v krytech.

„Zvuky naší letecké obrany a ruských bomb mě opět probudily. Znovu jsme bez elektřiny i bez vody,“ sdílela na twitteru jedna z uživatelek s tím, že v poslední době je to pro ni každodenní realitou.

„Charkov je bez proudu, ale fungují všechny zásobní stanice, kde se můžete ohřát, dobít si telefon, je tam horký čaj a internet,“ napsal ráno na Telegramu starosta města. Předal občanům informace o tom, kam se mohou uchýlit, a dodal, že je to v současné době maximum, co může udělat.

Mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat podle informací iDNES uvedl, že Rusko vyslalo na Ukrajinu více než 60 řízených střel. Server CNN pak upřesnil, že Rusové používají v současné době střely S300, kterými mimo jiné zasáhli také nemocnici v Kupjansku.

„Infekční oddělení bylo částečně zničeno. Pracují tam záchranáři. Ve městě Charkov a v okrese Chuhuiv v Charkovské oblasti došlo k několika zásahům do kritické infrastruktury,“ uvedl ukrajinský právník Oleh Syniehubov na sociální síti.

Zdroj: Aljazeera, Novinky, The Guardian, iDNES, Twitter, CNN, Telegram

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články