Rusko varuje USA kvůli vojenským lodím. Riziko incidentu je vysoké

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
rusko krym
Zdroj: Profimedia

Situace se týká černomořského pobřeží Ruska a Krymu. Rusko totiž podle zahraničních médií varovalo USA kvůli jejím dvěma vojenským lodím v Černém moři, které tam mají tento týden připlout. Podle náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova se jedná vzhledem ke stoupajícímu napětí na východě Ukrajiny o „provokaci“.

Podle náměstka Moskva i nadále hodlá chránit ruskojazyčné obyvatele části východoukrajinského Donbasu, které je od roku 2014 v moci proruských separatistů. To se Američanům nelíbí, a i přes výhružky, že „je to bude stát hodně“, si do toho Rusko nenechá mluvit. Informují o tom České noviny.  „Prostě bráníme své zájmy, zájmy našich občanů, ruskojazyčného obyvatelstva. Nadále je budeme bránit,“ prohlásil náměstek podle agentury TASS.

Situace v Donbasu se zhoršuje

Podle ruského diplomata právě takovéto chování USA hraje Rusku do karet. To totiž bere vyhrožování a zastrašování jako symbol toho, že dělají věci správně. „Protože USA jsou našim protivníkem a dělají vše, aby podlomily ruské pozice na mezinárodní scéně,“ dodává.

V posledních týdnech je situace v Donbasu čím dál horší. Na jednu stranu bil Kyjev na poplach kvůli sjednocování se ruských vojsk u hranic s Ukrajinou a varoval před možným rizikem „ruské agrese“, a to pod záštitou ochrany tamních ruskojazyčných obyvatel. Naopak Rusko Kyjev obviňuje z provokací, jak informují České noviny.

Dnes ukrajinská armáda oznámila, že proruští separatisté v Donbasu zastřelili dalšího ukrajinského vojáka a další dva jsou zranění. Za posledních 24 hodin došlo z řad separatistů k několika ostřelům i shození granátů z bezpilotních letounů.  Tamní list Ukrajinska pravda informuje o tom, že k porušování příměří dochází i nadále od dnešního rána.

V roce 2014 v Donbasu propukl ozbrojený konflikt kvůli ruské anexi Krymu. Od té doby Ukrajina obviňuje Rusko z agrese a okupace ukrajinského území. Moskva však jakékoliv tvrzení striktně odmítá. Dosavadní boje si již vyžádaly více jak 13 000 mrtvých.

Nechceme válku, ale diplomatickou cestu

„Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg dnes vyzval Rusko, aby přestalo shromažďovat jednotky u hranic Ukrajiny a ukončilo podporu separatistů na východě země,“ píší dále České noviny. Tajemník také přišel s informací, že NATO zvažuje další kroky v tom, jak Kyjevu pomoci. Šéf ukrajinské diplomacie sám řekl, že v žádném případě nechtějí s Ruskem vyhlásit válku a vše chtějí řešit diplomatickou cestou.

Věc řeší i ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. „Do Bruselu přijel na mimořádné jednání v rámci partnerské rady NATO – Ukrajina, o něž Kyjev požádal kvůli vyhrocené situaci na východě země, kde při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků,“ informují České noviny. Ukrajinská armáda má přitom strach z několika desítek tisíc ruských vojáků u hranic, kdy se bojí dle jejich slov o vlastní bezpečnost. Ruská strana tvrdí, že tím hájí svoji stranu.

„Rusko musí ihned ukončit toto shromažďování jednotek uvnitř Ukrajiny a u jejích hranic, ukončit provokace a okamžitě snížit napětí,“ řekl Stoltenberg. I nadále bude probíhat podpora ukrajinských sil. Cílem je se diplomaticky dohodnout bez jakékoliv případné války.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články