Rusové se po nočním útoku Ukrajiny evakuovali z Hadího ostrova. Byla to ukázka dobré vůle, tvrdí Moskva

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
hadi ostrov
Zdroj: Profimedia

Ruské jednotky opustily Hadí ostrov v Černém moři. Invazní vojska se z ukrajinského území stáhla po nočním útoku, během kterého Ukrajinci ostrov dobývali zpět. Informaci, kterou Jižní velení zveřejnilo včera, dnes Moskva potvrdila, zdůvodnila ale ústup svou dobrou vůlí.

Podle BBC již včera informovala Ukrajina o tom, že se z Hadího ostrova Rusové evakuují motorovými čluny. Noc před ústupem vojska Ukrajinci na ostrov zaútočili pomocí raketových a dělostřeleckých úderů.

Ostrov podle zahraničních médií doslova rozstříleli, a ústup Rusů je tak pochopitelný. Rusko nicméně pro svůj odchod z území poskytlo zcela jiné vysvětlení. Rozhodně se prý nejedná o ústup, strach nebo porážku.

Moskva jednoduše udělala vůči Ukrajině údajně vstřícné gesto. To, že si Putin odmítá přiznat porážku a do světa šíří nesmyslné odpovědi, je ale podle webu The Guardian více než jasné.

Odchod z dobré vůle

„Dne 30. června ruské ozbrojené síly v rámci dobré vůle ukončily plnění svých úkolů na Hadím ostrově a stáhly tamní posádku. To dokazuje světovému společenství, že Ruská federace nebrání úsilí OSN o vytvoření humanitárního koridoru pro odvoz zemědělských produktů z území Ukrajiny,“ tvrdil mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.

Podobně přitom argumentoval již v minulosti, kdy se po nepodařené akci musela ruská vojska stáhnout z Kyjevské oblasti. Mluvčí tehdy zdůvodnil jednání Rusů snahou o podporu mírových jednání. Bez možnosti postupu ale tehdy Moskva přišla o obrovské ztráty, což bylo ve skutečnosti pravděpodobným důvodem ústupu.

Strategický bod

Malý, ovšem strategicky velmi významný Hadí ostrov Rusko obsadilo v první den invaze na Ukrajinu. Místo leží zhruba 150 metrů od Oděsy. Ostrov se navíc stal symbolem ukrajinské síly, odvahy a odporu proti Rusům.

Tamní posádka totiž před několika měsíci odmítla výzvy ruského křižníku ke složení zbraní, a to skutečně velmi nevybíravými slovy. Ta obletěla celý svět a věta „Válečná lodi, jdi do prd*ele,“ se stala heslem, kterým se Ukrajina dodnes řídí.

Nyní je podle Seznam Zpráv největší otázkou, zda dokáže Ukrajina Hadí ostrov dlouhodobě udržet. Podle předpokladů se ho totiž Rusko pokusí obsadit jakožto strategický bod znovu ve velmi brzké době. Vzhledem k chybám, které na něm jednotky udělaly, je ale možné, že tentokrát bude mít Ukrajina šanci.

Zdroj: BBC, The Guardian, iDNES, Seznam Zprávy, ČTK

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články