Rusové vlastní v Česku nemovitosti za miliony

od Anna-Marie Rabová
1 minuta čtení
sergej kravcov
Zdroj: Profimedia

Podle webu Aktuálně a Hospodářských novin mají v Čechách Putinovi stoupenci majetek za stamiliony. Rodiče ruského ministra školství Sergeje Kravcova vlastní třeba nemovitosti v Karlových Varech.

Rusům ve vysoké politice ruské zákony neumožňují skupovat nemovitosti v zahraničí, nebo v cizině dokonce podnikat. Proto jsou Kravcovy nemovitosti psány na jeho rodiče.

Ti kupovali nemovitosti přes svou firmu ULTRA computers, která již není činná a prošla likvidací. Navzdory svému názvu se tato firma nikdy počítači a obchody s nimi nezabývala.

Kravcov jako vedoucí ruské propagandy ve školách

Kravcov se nyní věnuje propagandě na ruských školách. Učitelé dostali začátkem března informace, jak mají své žáky vyučovat o současné situaci na Ukrajině.

Podle ruské propagandy se v žádném případě nejedná o válku, nýbrž o speciální vojenskou operaci, kterou se Rusko brání vůči nacistům ovládajícím Ukrajinu a také agresivnímu NATO.

Ve školách se nekoná výuka běžných předmětů, školy mají teď speciální program, na němž učitelé propagandu z Kremlu dětem vštěpují.

Navzdory sankcím, které na Rusko uvalila i Česká republika, je zatím rodina ministra Kravcova bez postihů.

Ruský ministr není jediný

Alexandr Abramov, ruský oligarcha a vlastník ocelářské společnosti Evraz s vyznamenáním za zásluhy od Vladimira Putina, v Čechách také vlastní několik nemovitostí.

Mezi ně patří například secesní vila Margareta v Karlových Varech. Abramov je také pravděpodobným vlastníkem finalizující výstavby luxusního developerského projektu v Nebřenicích u Prahy.

Nicméně skutečné jméno vlastníka developer stále tají.

K této situaci se vyjádřilo také Ministerstvo financí ČR a na svém oficiálním účtu na twitteru uvedlo: „FAÚ (Finanční analytický úřad, pozn. red.) se v tuto chvíli zabývá financemi několika osob a subjektů na sankčních seznamech EU v řádu stovek miliónů korun. Mezi osobami v hledáčku FAÚ je např. poslanec ruské Státní dumy či manželka dalšího poslance této dolní komory parlamentu.“

Zdroj: Aktuálně, Hospodářské noviny, Seznam Zprávy, Twitter

Autor: Veronika HolcováSouvisející články