Ruští vojáci řádí v Středoafrické republice. Svědci promluvili o neuvěřitelném sexuálním mučení

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Stredoafricka republika
Zdroj: sandis sveicers / Shutterstock.com

Svědectví o nelidském chování ruských vojáků ve Středoafrické republice přinesla francouzská rozhlasová stanice Radio France Internationale (RFI). Není však první. Již před několik měsíci upozornilo OSN ve svých zprávách na chování ruských žoldáků, kteří mají za úkol bojovat společně se středoafrickou armádou. Podle ní tam dochází k porušování lidských práv právě ze strany ruských ozbrojenců.

Svědectví, které přinesla RFI, má pocházet od dvacetileté ženy. Ta je obyvatelkou hlavního města Středoafrické republiky Bangui. Incident se odehrál 15. února. Mladá žena se pokoušela sehnat taxík. Než se jí to podařilo, tak vedle zastavilo auto se sedmi muži ve vojenských uniformách. Ti mladé ženě nabídli odvoz.

Místo aby ji dopravili na požadovanou adresu, odvezli ji na neznámé místo. Tam ženu znásilnili. „Přišel první muž. Myslela jsem si, že je konec, ale pak přišli další… Mučili mě jako zvíře,“ popsala RFI svůj zážitek, který ji bude děsit pravděpodobně do konce života. „Myslela jsem si, že tu jsou Rusové proto, aby nám pomohli,“ dodala nakonec.

Vojáci ji měli druhý den ráno propustit. Před tím jí ale vyhrožovali, aby nikomu nic neříkala, jinak se jí pomstí. Žena uvedla, že se od té doby bojí každého bílého muže v uniformě.

O násilnostech píše i OSN

Podobných svědectví jsou podle OSN desítky. Její nezávislí odborníci upozorňují, že se v zemi konají hromadné popravy, mučení a další násilí mířené také na civilisty.

O tom svědčí i incident v bambarské mešitě. Tam se měli ukrývat ozbrojenci. Středoafrická armáda společně s ruskými vojáky do objektu vtrhla. Ačkoliv měli vojáci informace, že uvnitř jsou civilisté včetně žen a dětí, začali bezohledně střílet.

OSN prozatím podezírá tři skupiny ruských vojáků, které se vyskytují na daném území. První je takzvaná Vagnerova skupina. Jedná se o polovojenskou jednotku, která je spojována s ruským miliardářem Jevgenijem Prigožinem a přes něj také se samotným ruským prezidentem.

Tato skupina se používá v konfliktech, kam Rusko nemůže poslat vlastní vojáky, takže kromě Středoafrické republiky například v Sýrii, Libyi či na Ukrajině. Dále zde působí také ruská těžební firma Lobaye Invest, jejíž doménou je zlato a diamanty. Také bezpečnostní společnost Sewa Security Services, jejímž úkolem je chránit vysoké představitele Středoafrické republiky.

Rusko se snaží získat moc

O tom, jak se snaží Rusko získat v této oblasti vliv, promluvila pro iRozhlas.cz humanitární pracovnice ze Středoafrické republiky Veronika Bohářová. Podle ní je znát, že nad svou bývalou kolonií ztrácí vliv Francie a na její místo se právě snaží nastoupit Rusko. Situace je patrná již od roku 2017.

„V tomto roce byla v hlavním městě Bangui zaregistrována společnost Lobaye Invest specializující se na těžbu drahých kamenů, patří do společnosti M-Invest Jevgenije Prigožina, jemuž se přezdívá Putinův šéfkuchař. Ve stejné době byla v Bangui zaregistrována i společnost Sewa Security Services, ruská soukromá bezpečnostní společnost, která je v médiích často spojována s Vagnerovou skupinou. Počet členů této skupiny na středoafrickém území se tady velmi těžko odhaduje, ale nejčastěji se hovoří o 300–400 žoldácích, kteří se po zemi pohybují neoficiálně, jen v malých skupinkách a zpravidla mimo velká města,“ popsala Boháčová.

Rusko všechna tato obvinění odmítá. Závěry zveřejněné OSN považuje za spekulace. Stejně tak odmítlo podezření, že je v Středoafrické republice přítomno až 2000 ruských žoldáků. Podle ruského velvyslance v Bangui je v zemi přítomno pouze 500 vojenských instruktorů, kteří přišli do země na žádost tamní vlády.

Autor: Markéta Krejčí



Související články