Sebevraždy žen ve Švédsku stoupají. Úřady evidují neuvěřitelná čísla

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
sebevrazda prasky
Zdroj: Prostock-studio/Shutterstock.com

Za pouhých pět týdnů ukončilo svůj život už šest žen. Švédsko přitom patří mezi ty země, o kterých se mluví jako o genderově a v oblasti ženských práv nejvyspělejší. Následkem těchto událostí se v zemi rozjely ostré debaty, informuje o tom BBC.com.

Přestože k sebevraždám žen došlo ve třech regionech napříč třemi generacemi, mají jednoznačně něco společného. Ve všech případech figurovali muži, kteří s ženami měli blízký vztah. Jedna se odehrála v městečku na jihu země, druhá na autobusovém nádraží v Linköpingu.

Další se odehrála ve Flemingsbergu, chudém předměstí Stockholmu, kde muž ubodal matku 4 dětí. Rodiny obětí si nepřály uveřejnit jejich jména. „Myslím, že se o tom musí více mluvit, protože takovéto násilí na ženách není v pořádku,“ říká jednapadesátiletý Kristian Jansson z Flemingsbergu se svou dcerou.

Počet násilí na ženách stoupá

Švédsko patří mezi nejbezpečnější země a svou reputaci si snaží udržet. Jenže v samotné zemi vládnou čím dál více obavy z domácího násilí na ženách. Mnohé ženy se tak přestávají cítit v bezpečí. To potvrdila i Janssonova dcera, která tvrdí, že v zemi je počet mrtvých žen čím dál větší.

Národní rada pro prevenci a kriminalitu podle BBC uvádí, že zatímco v roce 2019 úřady evidovaly 14 261 útoků na ženy od blízké osoby, za minulý rok to bylo bezmála 16 a půl tisíce útoků. Märta Stenevi, švédská ministryně pro rovnost žen a mužů, má jasný názor: „V oblasti rovnosti žen a mužů ve Švédsku jsme v mnoha ohledech dospěli docela daleko, ale stále žijeme ve společnosti, která utlačuje ženy,“ říká.

Politici v návaznosti na ostré debaty, které se rozjely před dvěma týdny, lobbují za to, aby tresty byly přísnější. Požadují tvrdší tresty, delší dobu odnětí svobody i elektronické sledování pachatelů. Mnozí totiž tamní vládu označují jako „feministickou“ a očekávají, že se tedy opravdu zaměří na větší ochranu žen.

„Naši důstojníci již upřednostňují útoky na ženy a děti, přičemž do řešení těchto druhů trestných činů bylo nedávno zapojeno 350 dalších zaměstnanců.“ Řekl šéf národní policie Anders Thornberg, podle kterého je násilí na ženách velký problém.

„Věří však, že trestní tresty jsou pouze ‚výchozím bodem‘. Vyzývá k lepší spolupráci mezi švédskými orgány, jako jsou zdravotnické a sociální služby, a po společnosti obecně, aby tuto otázku brala vážněji,“ informuje BBC.

„Mnoho lidí ve Švédsku už téměř unavilo mluvit o násilí… protože je to vždy na pořadu jednání, ale nikdy to není správně řešeno,“ říká šéfka Národní organizace pro ženské útulky Jenny Westerstrand. Podle jejího přesvědčení nové případy sebevražd povedou k tomu, že společnost o tom bude více mluvit.

Můžou za to imigranti, tvrdí nacionalisté

Jedním z mnoha důvodů vyššího počtu sebevražd je podle některých politických stran problém v imigrační krizi. Ačkoliv švédská policie neeviduje podezřelou trestní činnost na základně etnického původu obyvatel, protiimigrační strany to používají jako pádný argument.

Sama Märta Stenevi se domnívá, že pokud především nacionalistické strany budou jako argument používat příklady většího počtu přistěhovalců, celý případ tím jen budou zlehčovat a bagatelizovat. Doufá, že tyto teorie společnost nebude tolik vnímat.

Určitý podíl na tom může mít i aktuální pandemie koronaviru. Mnoho žen tak napříč různými generacemi zůstalo doma a více času tráví s rodinou. Což v některých případech může skutečně vést k vážným psychickým problémům i k častějšímu násilí v rodině, která je způsobená případnou frustrací.

K sebevraždám dochází v oblastech, kde je pouze beton a budovy, ale i v rozlehlé přírodě. Jedna nejmenovaná osoba pro BBC řekla, že ale existuje stále mnoho lidí, kteří zákony ve Švédsku nepřijímají.

Autor: Ivan Glaser



Související články