V Jižní Karolíně schválili nový způsob popravy vězňů. Statistika říká, že nebude moc oblíbený

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Trest smrti
Zdroj: Shutterstock

Jižní Karolína má schválený nový způsob popravy vězňů. Vedle stávajícího elektrického křesla a smrtelné injekce přibyla i možnost zastřelení. Ve středu o tom hlasovala tamní Sněmovna reprezentantů, poměr hlasů byl 66:43. Důvodem je nedostatek látek, které jsou ve smrtelných injekcích používány. Informaci přinesla americká agentura AP.

Trest smrti je v USA povolen ve 31 státech. Většina z nich používá právě smrtelné injekce. Trest smrti zastřelením používají bez Jižní Karolíny tři státy — Mississippi, Oklahoma a Utah. Popravy na elektrickém křesle probíhají nyní celkem v 9 státech. Jižní Karolína začala tento způsob popravy používat již v roce 1912.

Látky, které jsou ve smrtících injekcích používány, tedy barbituráty thiopental sodný a pentobarbital, nechce mnoho firem dodávat. Pro stát je tedy obtížné si nějaké dodávky těchto léků vůbec zajistit.

Vězeň si může způsob popravy vybrat

Doposud se v Jižní Karolíně uplatňoval postup, že si mohl vězeň odsouzený na smrt vybrat, zda chce zemřít na elektrickém křesle či smrtící injekcí. Pokud si vybral injekci, a ta nebyla k dispozici, poprava se odložila. To už teď ale nebude možné. Podle nového zákona, jestli nebude smrtící injekce k dispozici, musí si odsouzený vybrat mezi elektrickým křeslem a zastřelením.

Nyní je pouze potřeba podpis guvernéra. Tím je v Jižní Karolíně republikám Henry McMaster. Ten už se nechal slyšet, že jej podepíše. Podporu má zákon i u dalších republikánských politiků.

„Rodiny obětí nejhorších zločinců se nemohou dostat o nic blíže spravedlnosti, protože jsme v situaci, kdy všechny možnosti odvolání byly vyčerpány a tresty vyměřené na základě zákona nelze provést,“ uvedl pro agenturu AP republikánský zákonodárce Weston Newton.

Většina demokratů byla proti

Problém měli se zákonem demokraté. Vedla se debata nejen o tomto konkrétním návrhu, ale o trestu smrti všeobecně. Odpůrce zákona upozorňovali na fakt, že trest smrti byl letos zrušen v nedaleké Virginii. Tyto debaty ale Newton ukončil. „Tento zákon se nezabývá zásluhami ani vhodností toho, zda bychom měli mít v Jižní Karolíně trest smrti,“ řekl nakonec.

Snažili se do něj alespoň dostat několik svých pozměňovacích návrhů, avšak neúspěšně. Jednalo se například o to, že by se nový zákon týkal lidí, kteří teprve budou odsouzeni, a ne tedy zpětně i těch, kteří na popravu čekají. Dále také navrhovali, aby zákonodárci museli popravy sledovat či aby byl trest smrti rovnou zrušen.

O tom, že zastřelení zřejmě nebude volba většiny vězňů, svědčí i statistika. Podle ní bylo od roku 1977, kdy byl trest smrti v USA obnoven, vykonaly popravčí čety popravu zastřelením u celkem tří vězňů. Všichni byli ze státu Utah. Elektrické křeslo si zase od počátku jednadvacátého století zvolilo pouze 19 odsouzených.

Nedostatek látek do smrtících injekcí, ale také fakt, že státní zástupci požadují spíše doživotní tresty než trest smrti, se odrazil na počtu vězňů čekajících na smrt. Zatímco před deseti lety čekalo na trest smrti v Jižní Karolíně asi 60 vězňů, nyní je jich 37. V letech 2000–2010 se konaly průměrně dvě popravy ročně.

Autor: Markéta Krejčí



Související články