Šéf Twitteru reaguje na konec Trumpova účtu. Není to důvod k oslavě, ale spíše k zamyšlení

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
twitter trump
Zdroj: Profimedia

Už je tomu téměř týden, co sociální síť Twitter trvale zablokovala účet amerického prezidenta Donalda Trumpa s 88 miliony sledujících a s více jak 56 tisíci tweety. O tom, jak náročné bylo toto rozhodnutí, napsal ve čtvrtek na sociální síť Twitter její šéf Jack Dorsey. Ten zde také vysvětlil, jak je pro samotné sociální sítě obtížné zodpovídat za jejich obsah a že si jasně uvědomuje, jakou tím dostávají dané platformy moc.

Umlčení twitterového hlasu amerického prezidenta Donalda Trumpa. Podle některých v pořádku, podle jiných (například podle německé kancléřky Angely Merkelové) neoprávněný zásah do svobody projevu a demonstrace síly, kterou nemá mít v ruce soukromý subjekt, nýbrž politická reprezentace.

Jack Dorsey se k tomuto kontroverznímu kroku nyní vyjádřil. Podle něj to bylo správné rozhodnutí, radost z něj ale neměl.  „Neoslavuji a ani nejsem hrdý na to, že jsme museli vykázat @realDonaldTrump z Twitteru,“ uvedl.

Dorsey si uvědomuje, jak složitá je situace pro všechny zúčastněné. Vliv, který platforma díky možnosti zablokování má na světovou diskuzi, je obrovský. Sami provozovatelé o něj v podstatě ani nestojí.

Momentálně neexistují žádné legislativní mantinely, které by vliv sociálních sítí korigovaly. Naopak v USA existuje takzvaný Oddíl 230, což je předpis, který zbavuje provozovatele interaktivních počítačových služeb zodpovědnosti za jejich obsah.

Každá sociální síť má pravidla, tvoří si je ale sama

Pokud se tedy rozhodne některá z globálních sítí obsah upravovat či mazat, jako to dělá například Twitter, Facebook, YouTube a další, je to jen na základě jejich rozhodnutí a jejich vlastních privátních pravidel. Na jedné straně popisuje šéf Twitteru potřebu upravovat obsah, který považuje za nebezpečný, na druhé straně chápe, že tím vlastně „škodí ušlechtilým ideálům svobodného a otevřeného internetu”.

Trump dál šířil lži a sympatizoval s útočníky na Kapitol

K rozhodnutí zablokovat účet amerického prezidenta dospěla společnost na základě incidentu, při němž právě Trumpovi příznivci zaútočili na budovu Kongresu ve Washingtonu D.C. Stalo se to v den, kdy měla být oficiálně potvrzena výhra Joea Bidena. Trump promluvil před svými podporovateli a mimo jiné je vyzval, aby šli právě před Kapitol a vyjádřili svůj nesouhlas s výsledky voleb, které byly podle něj zmanipulovány.

Po tomto incidentu byl Trumpův twitterový účet nejprve dočasně zablokován, neboť prezident odmítl odsoudit výše zmíněný útok a dále pokračoval v tvrzeních o nespravedlivých volbách.

K úplnému smazání došlo poté, co Trump označil útočníky za „americké vlastence” a uvedl, že by neměli být ponižováni. Což Twitter vyhodnotil jako schvalování útoku a účet zrušil. Nakonec ke stejnému kroku dospěl i Facebook, YouTube a Snapchat.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články