Severní Koreou zmítá pandemie covidu. Pomoc ostatních zemí zatím odmítá

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
koronavirus KLDR
Zdroj: Shutterstock

Zatímco se svět potýká s koronavirovou pandemií už třetím rokem, Severní Korea se teprve v posledních týdnech přiznala, že má v zemi nějaké ty případy. Země vyhlásila lockdown, odmítá ale přijmout pomoc z okolních států. Podle odborníků je ale Korea na pokraji katastrofy, a pokud lidem nezajistí vakcíny a léky, bude mít situace nepředstavitelný dopad na celou zemi.

První ohnisko koronaviru údajně Severní Korea objevila koncem dubna. Od té doby ale podle informací iDNES v zemi přibylo více než 1,9 milionu nakažených osob. Tento týden ve středu země informovala o dalších 262 tisících lidech, kteří mají koronavirové příznaky.

Není sice zcela jasné, kolik z těchto lidí se prokázalo také pozitivním testem, je ale velmi pravděpodobné, že to bude velká většina z nich. Diagnostické kapacity země jsou omezené. Úřady tvrdí, že nemoci podlehlo doposud 63 lidí, skutečnost je ale pravděpodobně zcela jiná.

Nejhorší zdravotnictví na světě

„Vypadá to opravdu špatně. Čelí nekontrolovatelnému šíření omikronu bez ochrany vakcínami, bez imunity v populaci a bez přístupu k většině léků, které se k léčbě covidu-19 používají jinde,“ řekl listu The Guardian odborník na Koreu Owen Miller z Londýnské univerzity.

Severokorejské zdravotnictví patří k těm nejhorším na celém světě. Podle Novinek tu lidé trpí nedostatkem léčiv, ve zdravotnictví není potřebný materiál ani přístroje. Lidé jsou v zemi daleko náchylnější vůči nemocím. Přesto všechno země odmítá pomoc ze zahraničí.

„Léky jakéhokoli druhu jsou v zemi vzácné. Severokorejci čelí jedinečné akutní katastrofě,“ uvedla Lina Joon z organizace Human Rights Watch. Již dříve přitom Světová zdravotnická organizace chtěla zemi pomoci, ta ale vakcíny i léky odmítla.

Tisíce lidí mohou zemřít

 Owen Miller tvrdí, že je v současné chvíli skutečně důvod k obavám o zemi. Vůdce Kim Čong-un totiž může být ochoten nechat zemřít tisíce lidí jenom proto, aby se vyhnul otevření své země mezinárodní kontrole. Pomoc přitom nabídla Severní Koreji i Jižní Korea a Čína.

„Jsem si jist, že Severokorejci budou stále velmi opatrní při přijímání velké mezinárodní pomoci. V 90. letech v KLDR působilo několik různých humanitárních agentur a vedení země to považovalo za ponižující a potenciálně destabilizující,“ objasnil situaci Miller.

Ačkoli oficiálně KLDR všechnu pomoc odmítá, podle BBC byly tento týden vypraveny do země tři nákladní letouny z Číny, které by mohly Koreu zásobovat léčivy i vakcínami. Ani jedna ze stran ale informaci nepotvrdila, není tak jisté, za jakým účelem letadla do země letěla.

Zdroj: BBC, The Guardian, Human Rights Watch, iDNES, Novinky

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články