Si Ťin-pching získal třetí funkční období. Bývalého prezidenta nechal vyvést z jednání komunistického sjezdu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Si tin pching
Zdroj: Profimedia

Čínský prezident Si Ťin-pching byl potřetí zvolen generálním tajemníkem komunistické strany. Má před sebou tak další pětileté období. Podle zahraničních médií bylo jeho znovuzvolení předpokládané. Komunistická strana dále jmenovala nový sedmičlenný stálý výbor, který je prezidentem veden, uvádí web CNN.

Už potřetí v řadě se stal Si Ťin-pching šéfem strany, a tím se podle BBC stal nejmocnějším čínským vládcem od dob zakladatele strany Mao Ce-tunga.

V novém stálém výboru politbyra, který představuje vedení samotné Číny, se na druhém místě překvapivě umístil 63letý šanghajský stranický vůdce Li Čchiang, uvádí server Novinky. Celému jednání předcházel 20. sjezd komunistické strany Číny.

Bývalý prezident vyveden

Právě na sjezdu strany se stalo něco, co podle iDNES nikdo nečekal. Bývalý čínský prezident Chu Ťin-tchao, byl proti své vůli na konci zasedání vyveden ze sálu, kde se událost konala. Podle CNN není oficiální důvod prozatím známý.

Na videu zveřejněném serverem Novinky je nicméně vidět, že je bývalý prezident odváděn ze sálu nedobrovolně, ačkoli se pokoušel ještě o něčem mluvit s Si Ťin-pchingem. Ten ho nicméně ignoroval a nechal ho ze sálu vyvést.

Chu Ťin-tchao není podle iDNES považován za příznivce strany, protože je zastáncem staršího kolektivního režimu, který se Si Ťin-pching svým třetím funkčním obdobím pokouší zvrátit. Jeho odvedení ze sálu vyvolalo na čínských sociálních sítích velký rozruch.

Prý šlo o zdravotní problémy

Podle BBC existují dva možné důvody, proč byl ze sálu bývalý prezident vyveden. Tím prvním je, že se mohla projevit mocná politika jeho nástupce, který si ho jednoduše na sjezdu více nepřál mít. Podle serveru existuje ale i možnost, že měl Chu Ťin-tchao zdravotní problémy.

„Chu Ťin-tchao trval na účasti na závěrečném zasedání, přestože si nedávno musel vzít čas na zotavenou,“ sdělila podle ČTK po události oficiální agentura Nová Čína. Tomu ale lidé na sociálních sítích podle zahraničních médií příliš nevěří a spíše se přiklání k první možnosti.

Si Ťin-pching stojí v čele Komunistické strany Číny od listopadu 2012 a prezidentem je od března 2013. V současné době je považován ze nejmocnějšího vůdce Číny za desítky let. Vyvedení bývalého prezidenta z jednání tak možná bylo jenom snahou ukázat, že si může v čele země dovolit prakticky cokoli.

Zdroj: BBC,CNN, ČTK, iDNES, Novinky

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články