OSN odsoudilo anexi části Ukrajiny. S Ruskem hlasovaly 4 země, Čína s Indií zůstávají nestranné

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
OSN
Zdroj: Profimedia

Valné shromáždění OSN ve středu odsoudilo ruský pokus o anexi ukrajinských území. Celkem 143 ze 193 členských států zvedlo ruku pro rezoluci, jen 4 země se postavily na stranu Ruska. Zbytek se zdržel hlasování.

Proti rezoluci kromě Ruska hlasovaly Bělorusko, Nikaragua, KLDR a Sýrie, uvádí zahraniční server BBC. Čína a Indie, které jsou považovány za země s jedním z největších vlivů na Rusko, se hlasování zdržely. Česká republika hlasovala pro.

„Je to úžasné. Jde doslova o historický okamžik. 143 zemí brání základní principy Charty OSN. Pro Ukrajinu je to důležitá zpráva, z pohledu OSN jsou Doněcká, Luhanská, Chersonská a Záporožská oblast ukrajinské,“ uvedla pro server Aljazeera velvyslankyně USA při OSN Linda Thomas-Greenfieldová.

„Dnes je to Ukrajina, kterou bombarduje Rusko. Zítra to ale můžete být vy. I vaše území může být kdykoli narušeno. A je dobré vědět, že shromáždění OSN se dokáže postavit na stranu spravedlnosti,“ doplnila podle agentury Reuters.

Právo veta

Odsouzení pokusu o anexi se projednávalo podle BBC už od začátku září. Stejně jako ve všech dalších případech ale Rusko využilo svého práva veta a hlasování zablokovalo.

Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja označil rezoluci za zpolitizovanou a provokativní, píší Novinky. Podle jeho slov může také celý proces zničit pokusy o vyjednávání. S tím ale státy hlasující pro nesouhlasí.

Čína a Indie se drží stranou

V březnu proběhlo hlasování o odsouzení ruské invaze na Ukrajinu. Tehdy hlasovalo pro celkem 141 států. Před hlasováním ohledně pokusu o anexi ukrajinského území se spekulovalo o tom, zda Čína s Indií změní svůj názor a postaví se tentokrát na něčí stranu.

Obě země v minulosti odmítly Ruskou agresi odsoudit, v nedávné době se ale na adresu Putina vyjádřily negativně. „Doufáme, že tato situace bude brzy deeskalovat,“ uvedla mluvčí čínského ministerstva podle iDNES k současnému bombardování Kyjeva a dalších civilních oblastí Ukrajiny.

„Opakujeme, že eskalace nepřátelských akcí není v ničím zájmu. Vyzýváme k okamžitému zastavení nepřátelských akcí a k urychlenému návratu na cestu diplomacie a dialogu,“ řekl k věci mluvčí indické diplomacie. V hlasování o anexi však přesto obě země zůstaly nestranné.

Zdroj: BBC, Reuters, Aljazeera, iDNES, Novinky, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články