Skeče Simpsonů baví svět už 35 let. V Čechách zatím všechny odvysílány nebyly

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
simpsonovi
Zdroj: Haelen Haagen / Shutterstock.com

Skeče Simpsonových karikaturisty Matta Groeninga byly poprvé odvysílány 19. dubna 1987 skečem „Good Night“. V letech 1987 až 1989 je vysílala americká televize Fox v pořadu The Tracey Ullman Show.

Animované krátké filmy neboli skeče Simpsonových (v originále The Simpsons shorts) jsou přímou předlohou seriálu Simpsonovi. Celkem tři řady obsahují 48 skečů. Ty jsou ovšem o dost kratší, než na jakou stopáž jsme zvyklí u dílu seriálu Simpsonovi.

Poslední skeč se jmenuje „TV Simpsons“ a byl vysílán 14. května 1989. Díky svému úspěchu získali Simpsonovi vlastní animovaný seriál, jehož první díl „Vánoce u Simpsonových“ měl premiéru 17. prosince 1989 a trval už obvyklých 20 minut. Seriál vytvořil také Matt Groening v produkci Jamese L. Brookse, Ala Jeana a Sama Simona pro televizní síť Fox.

Být v seriálu něco znamená

Kromě délky dílů také došlo k patrné změně vzhledu jednotlivých postav. Žlutá pleť, vykulené oči či své typické účesy mají ale už od prapočátku své kariéry. Na svém kontě mají dnes Simpsonovi řadu ocenění, včetně více než tří desítek prestižních cen Emmy. V seriálu se objevila řada populárních osobností, účinkování v Simpsonových se stalo důkazem popularity hudebníků, herců i politiků.

Simpsonovi jsou nejdéle vysílaným animovaným seriálem v historii americké televize, seriál má aktuálně 722 odvysílaných dílů ve 33 řadách a dodnes má místo v nejlepším televizním čase. Premiérové díly se vysílají v USA vždy v neděli od osmi hodin večer.

Realizační tým snad vidí do budoucnosti

Několikrát se stalo, že Simpsonovi předpověděli svým dějem budoucnost. Zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA, teroristický útok na Světové obchodní centrum 11. září 2001, pandemie viru šířící se z Asie, o tom všem věděli Simpsonovi už před lety.

Například kuriozitou v kresleném seriálu je i díl z roku 1993 o viru, který se do USA dostal z Japonska a způsobil pandemii. Koronavirus se od konce roku 2019 sice šíří z Číny, přesto diváka při sledování dílu v současné situaci mrazí.

Podle některých všímavých diváků Homer dokonce v roce 1998 předpověděl invazi Ruska na Ukrajinu. Video ze seriálu se šíří twitterem od února letošního roku. Autora seriálu situace podle jeho vlastních slov velmi rozesmutnila, byť ho prý nepřekvapuje.

Původní skeče se Simpsonovými nebyly v Česku nikdy samostatně vysílány. V dílu „Slavnostní epizoda“ ale byly některé skeče použity, a byly tudíž částečně vysílány i v Česku jako součást seriálu.

Zdroje: Kritiky, Evropa2, CNN Prima News, Twitter

Autor: Veronika HolcováSouvisející články