Školní úředník opakovaně znásilňoval nezletilé děti. Dostal trest, jaký si zasloužil

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
smutny kluk
Zdroj: Shutterstock

Dvaatřicetiletý Mark Scheetz z Kansasu ze Spojených států amerických byl odsouzen k trestu odnětí svobody za opakované znásilňování dítěte mladšího čtrnácti let. Rozhodl tak okresní soud v Nortonu.

Scheetz byl odsouzen na doživotí s tím, že celých padesát let nebude mít nárok na zažádání o podmínečné propuštění.

Nešlo pouze o znásilnění

V dubnu byl Mark Scheetz z Lansingu usvědčen mimo jiné ze dvou případů znásilnění nezletilého dítěte, ze sexuálního vykořisťování dítěte a ze zastrašování svědka.

K těmto trestným činům, za které byl odsouzen, mělo dojít v letech 2012 až 2015 v okrese Norton v Kansasu.

V roce 2019, kdy byl usvědčen, pracoval Scheetz jako školní úředník ve školní čtvrti v Kansasu. Předtím v letech 2016–2018 pracoval v kanceláři šerifa okresu Sheridan.

Doživotí nestačí

Kromě doživotního vězení byl Scheetz odsouzen také na 32 měsíců za sexuální vykořisťování dítěte a šest měsíců za zastrašování svědka.

Sexuální zneužívání a znásilnění jsou velmi závažnými zásahy do života každého dítěte, po kterých přichází podobné psychické následky jako po jiných traumatech. V takových případech však dochází k těžkému průběhu a ke specifickému narušení vývoje jedince.

Může jít o akutní reakci na stres, posttraumatickou stresovou poruchu a přetrvávající změnu osobnosti. Dále pak může docházet k sexualizaci, narušení sexuálního života i neschopnost navázat a udržet partnerský vztah.

Léčba takového traumatu možná je, ale oběť ji často odmítá. Právě děti jsou většinou kvůli nátlaku okolí donuceny svoje svědectví změnit a své obvinění zcela stáhnout.

Přitom obvinění ze sexuálního napadení a zneužívání je falešné pouze v pěti až deseti procentech.

Sexuálně zneužívané dítě často dlouho nerozumí tomu, co se s ním děje, a nechápe, že chování dospělého vůči němu je vlastně nepřípustné.

Pravou podstatu a význam toho, co se s ním vlastně dělo, zjišťuje až po čase. Především v době, kdy přichází do puberty.

Zdroj: The Guardian

Autor: Julie BordášováSouvisející články