Slovenský ministr zdravotnictví podal demisi. Mohla by zachránit koaliční krizi

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
marek krajci
Zdroj: Profimedia

Slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí (OĽaNO) dnes před novináři ohlásil svou rezignaci. Tu žádaly dvě nejmenší koaliční strany Za lidi a Svoboda a solidarita (SaS). Na Slovensku totiž aktuálně panuje koaliční krize, kterou vyvolala zejména kritika způsobu, jakým v současné pandemii řídí zemi premiér Igor Matovič (OĽaNO).

Ministr zdravotnictví ohlásil podání demise dnes před novináři. Ve funkci tak končí zhruba po roce, kdy se do čela vlády dostala Matovičova strana OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti, za kterou byl zvolen právě i Krajčí.

Jeho rezignace je součástí dohody o urovnání krize ve čtyřstranné vládní koalici. Požadavek vznesly dvě nejmenší vládní strany Za lidi a Svoboda a Solidarita. Ty po dlouhodobé kritice premiéra Igora Matoviče navrhly rekonstrukci vlády.

Sputnik V i výrazná osobnost

Matovič a potažmo i jeho strana OĽaNO čelí dlouhodobě kritice za nezvládnutí řízení státu během pandemie.
Krajčího slovenská média označují za nevýrazného ministra, který podle nich zpomaleně reagoval na horšící se epidemiologickou situaci a nedokázal včas prosadit například přísnější karanténní opatření.

I přes poměrnou kritiku Matovič ministra chválil. „Velmi si vážím toho, co udělal. Jsem na něj mimořádně hrdý a velmi mě mrzí, že lidé, kteří mu za rok ani jednou nepomohli, z něj chtěli mít rituální oběť,“ řekl před jeho odstoupením. Jméno nového ministra zatím neoznámil.

Předseda vlády je současně již delší dobu ve sporu s šéfem jiné koaliční strany SaS Richardem Sulíkem. Několikrát ho slovně napadl i skrze slovenská média.

Poslední pomyslný hřebíček na hlavičku pak uhodil předseda vlády nákupem ruské vakcíny Sputnik V, jejíž nákup, vzhledem k absenci certifikace od Evropské lékové agentury (EMA), vláda již dříve vetovala.

Na Slovensko pak víceméně bez většího předchozího upozornění přiletěl vojenský letoun, který do země přivezl první dávky ruské vakcíny. Tu Matovič spolu s Krajčím přijeli přímo na letiště převzít. Právě to mělo být hlavním důvodem k odstoupení ministra.

Premiér, který se v médiích často vyjadřuje velmi emotivně, pak ještě na dotaz, co slíbil Rusku za nákup Sputniku, žertoval že „Zakarpatskou Ukrajinu“. Za to si dokonce Kyjev předvolal slovenského velvyslance, do Bratislavy vyslal protestní nótu a Matovič se musel Ukrajině za vtip omluvit.

Spor s vlastní koalicí i prezidentkou

Postup premiéra za poslední měsíce kritizovala nejen velká část veřejnosti, ale i opozice, zmínění koaliční partneři, nebo dokonce prezidentka Zuzana Čaputová.

Stupňující se rozhořčení předsedy SaS Sulíka dokonce dospělo do takové fáze, že zažehnání krize v koalici, která má v parlamentu ústavní většinu, podmínila výměnou premiéra. Později ale strana oznámila, že tento krok vyžadovat nebude.

Autor: Petr HejčlSouvisející články