Sociální demokraté finské premiérky skončili ve volbách až třetí. Češi výsledky voleb vítají

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Sanna Marin
Zdroj: Profimedia

Parlamentní volby ve Finsku vyhrála konzervativní Národní koaliční strana. Ta získala 48 z 200 křesel v parlamentu. Na druhém místě se umístila nacionalistická Strana Finů se 46 křesly. Sociální demokraté premiérky Sanny Marin skončili s 43 křesly až třetí.

Zatímco konzervativci se radují z obrovského úspěchu, Marin musela uznat svou porážku. Podle serveru Aljazeera premiérka odmítla, že by mohla koalici vytvořit s nacionalisty ze Strany Finů. Nelíbí se jí totiž, že je strana podle jejích slov otevřeně rasistická.

Demokracie promluvila

Sanna Marin je premiérkou Finska od konce roku 2019. U veřejnosti si během své vlády získala respekt, a to především za to, jak zvládla koronavirovou situaci, připomíná iDNES.

Premiérka v minulosti několikrát prokázala, že se velmi ráda baví a mimo pracovní dobu se nebojí ukázat na nějakém tom větším večírku. Některými lidmi byla obdivována, jiní ji ale za její chování zkritizovali.

Objevilo se dokonce video, na kterém Marin figuruje a v pozadí se přitom několik mladých lidí baví o drogách. Ona sama pak test na drogy podstoupila, aby prokázala, že na párty jen trávila volný čas a rozhodně se nevěnovala ničemu nelegálnímu. Navíc podle svých slov ani nepila a v případě pracovní pohotovosti byla schopná kdykoli začít jednat.

Sanna Marin porážku v aktuálních volbách uznala. „Gratuluji vítězi voleb, gratuluji Národní koaliční straně, blahopřeji Finské straně. Demokracie promluvila,“ cituje její slova BBC.

Ve Finsku vládne zdravý rozum

Výsledky voleb ve Finsku považují lidé za velmi úspěšné. Bývalý náměstek ministra vnitra Ukrajiny Anton Herashchenko na twitteru poděkoval současné finské vládě za podporu Ukrajiny. Ačkoli skončila premiérka až na třetím místě, stále je podle něj velmi výraznou osobností, kterou je třeba podporovat.

Češi, kteří se k výsledkům voleb vyjádřili na sítích, spíše zastávají názor, že je porážka Sanny Marin pozitivním výsledkem. „Mám pocit, že je to další dobrá zpráva pro normální lidi, snad se i jinde v Evropě prosadí rozum před fanatismem, podporou migrace a milionu pohlaví a všichni progresivisti potáhnou, kam patří,“ napsal v komentářích na Seznam Zprávách pan Ivo.

Souhlasí s ním i uživatel Otakar, který na iDNES podotýká, že dobrých zpráv není nikdy dost. „Nejvíc potěšující je, že to vypadá, že v 200členném parlamentu nebude jeden jediný proruský poslanec,“ doplňuje pak pan Václav.

Zdroj: Aljazeera, iDNES, BBC, Přehledně24, Twitter, Seznam Zprávy

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články