Španělsko bojuje proti závislosti na cigaretách. Za úklid nedopalků budou platit tabákové firmy

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
nedopalky
Zdroj: Shutterstock

Španělsko je jednou ze zemí, které proti tabákovým výrobkům a kouření cigaret bojují velmi výrazně. Před nějakým časem země zakázala například kouření na plážích. Teď tamní vláda klade na výrobce tabákových produktů další tlak: chce po nich, aby platily náklady na úklid cigaretových nedopalků.

Podle serveru Firstpost by společnosti měly nově platit až miliony ročně za úklid nedopalků ve městech i v přírodě. Očekává se, že obchodníci promítnou tyto náklady v cenách pro spotřebitele, a tím pádem vznikne další nátlak na kuřáky, aby svou závislost omezili.

Země se tímto způsobem pokouší bojovat proti kouření cigaret a užívání tabákových výrobků obecně. Nový zákon, který vstoupil v platnost v pátek, byl schválen už loni.

Podle serveru The Guardian je zákon prezentován především jako snaha o ekologické fungování země se zaměřením na úklid nedopalků, snížení závislosti na cigaretách má být až na druhém místě.

Zodpovědnost za osvětu veřejnosti

Tabákové společnosti budou kromě placení milionů za úklid nedopalků také nově zodpovědné za osvětu svých zákazníků. Jejich úkolem totiž bude informovat lidi, aby neodhazovali nedopalky na ulici nebo v přírodě a používali odpadkové koše.

To se podle španělského webu Cuidate mnoha společnostem nelíbí, protože budou muset na tyto kampaně vynaložit další poměrně velké množství peněz. Ve výsledku by podle tamní vlády ale měla mít nová nařízení pozitivní vliv jak na přírodu, tak všeobecně na lidské zdraví.

Ve srovnání s EU kouří nadprůměrně Španělé i Češi

Podle loňských vládních statistik kouří ve Španělsku zhruba 22 % osob. To je ve srovnání s průměrem Evropské unie více, v EU kouří podle všeho pouze 18,4 % osob. Česká republika je na tom ale stále ještě hůř než Španělsko.

Podle ministerstva zdravotnictví bylo u nás v roce 2019 více než 24 % kuřáků. Ačkoli se v ČR povědomí o zdravotních rizicích spojených s kouřením zvyšuje a počet kuřáků snižuje, stále na tom jsme oproti Evropě špatně.

Zdroj: The Guardian, Firstpost, Cuidate, Ministerstvo zdravotnictví ČR

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články