Španělsko předchází genderovým předsudkům u dětí. Reklamy na hračky se výrazně změní

od Šárka Cvrkalová
3 minuty čtení
holcicka auto
Zdroj: Shutterstock

Španělsko bojuje s genderovými stereotypy, právě proto se země rozhodla, že od letošního prosince nebudou moci hračky pro děti tyto stereotypy představovat. S panenkami si už nebudou hrát pouze dívky, s auty zase pouze chlapci. Hračky by navíc neměly navozovat představy o klasickém chování jednotlivých genderů.

Na rozdíl od pohlaví, se kterým se člověk narodí, gender je takzvané pohlaví sociální, tedy to, jak se osoba sama orientuje. V současné době se genderová problematika hodně rozebírá a i právě z toho důvodu se Španělsko rozhodlo, že růžová už nebude pouze pro dívky a modrá pro chlapce. Hračky by podle vlády země měly být genderově neutrální.

Pravidla se podle informací iDNES netýkají jenom reklam v televizi, ale i v časopisech a dalších médiích. Omezeno by mělo být i reklamní účinkování slavných lidí, kteří jsou mezi lidmi oblíbení. Nová pravidla se týkají dětí do 15 let, a zvláštní pozornost je věnována dokonce těm do 7 let.

Stávka hraček

Španělské ministerstvo spustilo už loni menší projekt s názvem Stávka hraček, které mělo genderové stereotypy odbourávat už u malých dětí. „Říkali nám, že jsme byly vytvořené pro to, aby si s námi hráli buď jen kluci, nebo jen holky. Ale hračka, s níž si může hrát jen polovina dětí, není šťastná,“ tvrdila tehdy na videu jedna z hraček.

Tentokrát jde ale o něco daleko většího, už se nejedná pouze o zájem jedné firmy, ale o celý zákon. Podle webu Žena Aktuálně je cílem novinky nepěstovat v dětech odmalička stereotypy. Španělsko nechce dětem ukázat, že je někdo jiný, a to je v pořádku, chce jim ukázat, že rozdílnost je vlastně normální.

Podobný zákon vznikl nedávno také v Kalifornii, jeho autorem je zde demokrat Evan Low, který se podle svých slov nechal inspirovat desetiletou dcerou svého kamaráda. Ta podle informací iRozhlasu nedokázala pochopit, proč jsou pro ni některé hračky v obchodě zakázané jenom proto, že je dívka. „Musíme přestat uvažovat v kategoriích, že něco je přijatelné jen pro určitý gender, a nechat děti, aby byly dětmi,“ říká Low.

„Když byla naše dcera malá, na pouti chtěla vždy koupit dřevěný meč, nebo luk s šípy. A nám se to nelíbilo, tlačily jsme ji do panenek. Až když jsme ji viděly, jak se směje s klučičími hračkami v ruce, změnily jsme názor. Dnes je jí 18, má přítelkyni a je šťastná. Možná jsme se díky tomu hodně naučili,“ vypráví pro Přehledně24 Vlasta z Horní Čermné.

Gender v pohádkách a filmech

I podobné příběhy vedou k zamyšlení nad celou genderovou tematikou a na základě nich pak vznikají takové zákony, jako právě ve Španělsku a v Kalifornii. A nejen firmy na výrobu hraček, ale i společnost Disney v poslední době mluví o genderové tematice ve velkém. V nedávné době například studio oznámilo, že chce do svých filmů a pohádek pro děti více začleňovat postavy z LGBTQ komunity, aby ukázalo, že jde o naprosto normální věc.

„V dnešní době je normální, že je někdo gay, nebo lesba. Nevadilo by mi, kdyby můj syn koukal na pohádku, kde si princ vezme prince. Pokud to bude odmalička považovat za normální věc, v budoucnu mu nikdo nebude muset nic vysvětlovat,“ říká na dotazy Přehledně24 čtyřiadvacetiletý Milan ze Sopotnice, který má doma sám dvě malé dcery.

„Někteří lidé si možná myslí, že se to dětem bude těžko vysvětlovat, proč spolu žijí dva pánové, nebo dvě ženy. A proč je pro chlapce normální hrát si s auty a pro dívky s panenkami. Člověk by měl být tím, kým se cítí být. A pokud to pohádky dětem začnou ukazovat, rozhodně jim nebudu zakazovat se dívat,“ doplňuje Ivana, maminka devítiletého chlapce.

Zdroj: iRozhlas, Žena Aktuálně, iDNES, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články