Speciální díl Přátel ve spárech čínské cenzury. Toto všechno bylo vystřiženo

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
pratele serial
Zdroj: Krzysztof Stefaniak/Shutterstock.com

Nová epizoda kultovního seriálu Přátelé byla dlouho očekávanou událostí pro miliony fanoušků po celém světě. Diváci z Číny však byli výsledkem rozčarováni. Ne proto, že by je obsah zklamal, ale kvůli tomu, že sledovali jinou verzi než většina světa, jak píše The New York Times.

Popularita sitcomu, jehož první epizoda byla natočena před dvaceti lety, je v Číně poměrně vysoká. Ve třech městech této země jsou dokonce k vidění dokonalé kopie kavárny Central Perk, ve které Phoebe, Rachel, Monica, Ross, Chandler a Joey trávili značnou část životů. Díl, ve kterém se herci po letech sešli, se však neobešel bez zásahu cenzorů.

Zmizela Lady Gaga i Justin Bieber

Kolem natáčení speciálního dílu se rojilo mnoho otázek. Diváci spekulovali, zda půjde o pokračování děje, nebo jestli tvůrci zvolí jiný formát. Potvrdila se druhá varianta: herci se sešli, vzpomínali na natáčení, přehrávali známé scény a prozradili i několik nových informací z historie seriálu i vzájemných vztahů.

Kromě oblíbených hlavních postav a tvůrců seriálu se ve speciálu objevilo i několik celebrit, jako je například David Beckham, Cindy Crawford nebo pákistánská aktivistka Malala Yousafzaiová. Kromě nich nechyběla ani zpěvačka Lady Gaga, Justin Bieber nebo jihokorejská popová kapela BTS. Poslední tři jmenované ale diváci v Číně neviděli.

Sledujícím v Číně ale brzy došlo, že se jejich verze liší od té, kterou mají k dispozici například diváci z USA. Už jen kvůli tomu, že stopáž čínské verze je o něco kratší. Cenzoři například vystřihli duet Lisy Kudrow se zpěvačkou Lady Gaga nebo skeč s Justinem Bieberem v halloweenském kostýmu.

Celebrity v nemilosti komunistické Číny

Důvod cenzury je prostý: vystřižení umělci se v minulosti dostali do konfliktu s čínským režimem. Lady Gaga má od roku 2016 zákaz v zemi koncertovat. Setkala se totiž s tibetských duchovním Dalajlámou. Bieber má do země zakázaný vstup od roku 2017, důvodem je jeho návštěva svatyně Jasukuni v Japonsku, která je zasvěcena vojákům padlým ve druhé světové válce.

Populární popová kapela BTS si znepřátelila čínský režim loňským poděkováním veteránům, kteří v 50. letech bojovali proti vojskům severní Koreje. Tu v konfliktu podporovala Čína. Vystřiženy byly i všechny zmínky o LGBT tématech či představitel Joeyho oblečený v županu.

Na sociálních sítích fanoušci upozornili, že stopáž jednotlivých verzí se liší v závislosti na místě, kde byly sledovány. Mohlo by to znamenat, že pořad sestříhaly samy streamovací platformy, aby předešly problémům s čínským internetovým regulátorem. Někteří sledující ale s cenzurou souhlasili s tím, že nechtějí vidět celebrity urážející Čínu.

Nejde o první střet Hollywoodu s Čínou za poslední dobu. Do problémů se dostal i John Cena, hvězda posledního dílu Rychle a zběsile. Aby předešel problémům, musel se Číně omluvit za to, že v jednom z rozhovorů označil Tchaj-wan za zemi. „Ahoj Číno, jsem John Cena a jsem uprostřed propagační cesty filmu Rychle a zběsile 9. Dělám mnoho rozhovorů a v jednom jsem udělal chybu,“ napsal na sociální sítě.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články