Zlaté glóby: Filmové ceny neničí koronavirus, ale řada dalších znepokojujících věcí

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Zlaty globus
Zdroj: Joe Seer / Shutterstock.com

Předávání prestižních filmových cen Zlatých glóbus se na začátku příštího roku pravděpodobně obejde bez přítomnosti kamer, jestli se ovšem uskuteční vůbec. Důvodem ale není koronavirová krize, jak by se mohlo zdát.

Zlaté glóby, pravděpodobně druhé nejprestižnější filmové ocenění, čelí dlouhodobé kritice. Často je kritizováno složení poroty. Ta je složena z devadesáti novinářů, kteří jsou členy Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu (HFPA). Ani jeden z nich však není černé pleti.

Podle kritických hlasů zaznívajících z Hollywoodu tak sestava poroty nereflektuje aktuální složení americké společnosti.  To však není jediný problém. Kolem Glóbů se nedávno spekulovalo o možném úplatkářství, kdy mělo být s určitými novináři při premiérách zacházeno lépe než s jinými.

Dále se také několikrát hovořilo o sexistických, homofobních a rasistických komentářích, které měli na tiskových konferencích pronášet právě členové asociace. Zlaté glóby zkrátka nemají dobrou pověst a množství skandálů kolem nich spíše více a více roste.

Společnosti i herci dávají ruce pryč

I z tohoto důvodu již s těmito cenami nechtějí být spojovány společnosti jako Netflix, Amazon či WarnerMedia (společnost Warner Bros. a HBO), které dokonce vyhlásily bojkot příštího předávání cen. A ačkoliv se jedná o streamovací společnosti, jejich vliv v současné době roste. Například filmy z dílny Netflix dostaly letos několik Oscarů.

Podobně to vidí i některé hollywoodské hvězdy. Ke složení poroty se například veřejně vyjádřila Scarlett Johansson či Mark Ruffalo. Nejdále však zašel Tom Cruise. Ten se rozhodl vzdát se všech svých třech Zlatých glóbů, které získal za filmy Narozen 4. července, Jerry Maguire a Magnolia.

HFPA samozřejmě situaci sleduje. Proto na začátku května vydala prohlášení, že do konce letošního roku do svých řad přijme 20 nových novinářů a během dalšího roku a půl změní své složení z 50 procent, aby lépe odpovídalo současné americké společnosti.

Zrušení ceremoniálu jako nový start

Letošní ceremoniál, který proběhl na začátku letošního roku, proběhl nejen ve stínu skandálů, ale také ve stínu koronavirové pandemie. Není tedy překvapením, že sledovanost slavnostního aktu bylo tristní. Pořad sledovalo nejmíň diváků v historii předávání, tedy od roku 1996. Televize NBC byla na jedné třetině obvyklého počtu diváků.

Vypadá to, že nyní je tedy ideální doba začít se Zlatými glóby „od začátku“. Je možné, že se bude opakovat stejná situace jako v roce 2008, kdy bylo také předávání cen zrušeno. Důvodem byla stávka scénáristů. Tehdy byli vítězové vyhlášeni pouze na tiskové konferenci.

Autor: Markéta Krejčí



Související články