Spolupracovnice Navalného odešla od soudu s nápravnými pracemi. Potrestal ji za násilné vniknutí do cizího bytu

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
ljubov sobolova
Zdroj: Profimedia

V Moskvě dnes vynesl soud rozsudek nad spolupracovnicí Alexeje Navalného, známého ruského opozičního politika, Ljubov Sobolovou. Ta dostala jednoletý podmíněný trest nápravných prací. Sobolová byla souzena za násilné vniknutí do cizího bytu. Ten měl podle stoupenců Navalného obývat člen ruské tajné služby FSB. Informace přinesly tiskové agentury.

Soud obžaloval Sobolovou za násilné vniknutí do cizího bytu. Za tento přečin je podle listu Kommersant možné dostat až dva roky vězení.

K incidentu mělo dojít, když se Sobolová a další lidé z týmu kolem Navalného snažili zjistit, kdo opozičního politika otrávil. Jejich vyšetřování je mělo dovést až ke Konstantinu Kudrjavcovi. Ten je členem toxikologického týmu tajné služby FSB.

Byt podezřelého agenta

Odsouzená ho chtěla kontaktovat. Nejprve ale navštívila byt sousedící s tím Kudrjavcovým, kde údajně bydlí jeho tchyně.

Podle vyšetřovatelů nejdříve použila falešnou záminku, proč se chce dostat do objektu, a nakonec násilím odstrčila jeho majitelku, aby si mohla byt natočit na mobilní telefon.

Nápravné práce se strhávají ze mzdy

Nápravné práce v Rusku probíhají tak, že odsouzený buď pracuje na přiděleném místě, nebo na místě svého zaměstnání a z jeho mzdy jsou vykonávány srážky ve prospěch státu.

Stejně je to i u Sobolové. „Soud se rozhodl uložit Sobolové podmíněný trest v podobě nápravných prací na dobu jednoho roku se strháváním deseti procent z výplaty ve prospěch státu,“ stojí v rozsudku soudkyně Inna Šilobodinová podle agentury TASS.

Navalnyj i dál zůstává ve vězení, kam ho v únoru poslal soud za zpronevěru. Zadržen byl tehdy hned po příletu z Německa, kde se léčil z otravy. K té došlo loni v srpnu. Odborné laboratoře uvedly, že byl otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok.

Navalnyj viní ruského prezidenta Vladimira Putina, Kreml to však odmítá a jakýkoliv zájem ostatních států bere jako vměšování do vnitřních záležitostí Ruska.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články