Správce majetku Billa Gatese zastrašoval své zaměstnance. Na pracovišti padaly nevídané urážky

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Bill Gates
Zdroj: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com

Většinu více než stomiliardového jmění jednoho z nejbohatších mužů planety a zakladatele společnosti Microsoft Billa Gatese spravuje dlouhé roky jeden člověk. Deník The New York Times teď přišel s podezřením, že své zaměstnance poměrně nevybíravým způsobem shazoval a urážel.

Michael Larson spravuje Gatesovo jmění již 27 let, tedy od doby, kdy měl majetek zakladatele Microsoftu hodnotu méně než 10 miliard dolarů. Nyní podle magazínu Forbes činí více než 126 miliard (přes 2,6 bilionů korun), na čemž měl Larson správným spravováním majetku též svůj podíl. Podle The New York Times se však ne vždy choval tak, jak se sluší a patří.

Rasismus, sexismus i umělé snižování akcií

The New York Times upozornil na to, že si nejméně čtyři zaměstnanci společnosti Cascade Investment, která Gatesovo mění spravuje a kterou Larson řídí, stěžovali na chování svého šéfa.

Cascade Investment měla přitom podle deníku zaplatit nejméně sedmi ze svých zaměstnanců za to, aby se o chování Larsona nikde nezmiňovali.

Podle deníku Larson otevřeně soudil své zaměstnankyně podle jejich vzhledu, zaměstnancům ukazoval fotky nahých žen na internetu, dělal rasistické narážky vůči černošským kolegům a říkal nepřiměřené sexuální komentáře.

Jedna ze zaměstnankyň dokonce tvrdí, že když z firmy odcházela, Larson se jí chtěl pomstít tím, že uměle poškozoval akcie firmy, do které chtěla přestoupit.

Larson odmítá většinu, avšak ne všechna obvinění, která proti němu noviny vznesly. „Během svého funkčního období řídil pan Larson více než 380 lidí a dohromady jich proti němu vzneslo stížnost méně než pět… Jakákoliv námitka byla vždy řádně a vážně prošetřena, žádná však neměla hodnotu na jeho diskreditaci,“ napsal Larsonův mluvčí Chris Giglio The New York Times.

Podobný případ už tu byl

Sám Gates podle deníku čelí nařčení, že ačkoliv o Larsonově chování dlouhodobě ví, nepodniká proti tomu žádnou akci.

Cascade Investment byla jako společnost pro správu Gatesova majetku založena v roce 1995. Zaměstnává celkem 100 zaměstnanců a vlastní více než polovinu veškerého Gatesova jmění. To investuje do akcií, nemovitostí nebo třeba bowlingové dráhy.

Ještě předtím se o miliardářovy peníze staral jeho dlouholetý kamarád Andrew L. Evans. Toho však Gates vyměnil za Larsona poté, co v roce 1993 vyšlo na přední straně deníku Wall Street Journal zjištění, že Evans dříve za bankovní podvod strávil půl roku ve vězení, kde ho dokonce i Gates navštívil.

Autor: Petr HejčlSouvisející články