Srbské volby s přehledem vyhrává Aleksandar Vučić. Podle opozice k výsledku dochází podvodem

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
aleksandar vucic
Zdroj: Profimedia

Srbsko v posledních dnech žije volbou prezidenta. Podle všeho zvítězila v prezidentských a parlamentních volbách s jasnou převahou současná hlava státu Aleksandar Vučić a jeho Srbská pokroková strana. O doposud sečtených hlasech, které jeho vítězství potvrzují, informovala zahraniční agentura Reuters.

Podle prvotních informací získal Vučić 59,8 všech hlasů, a to pouze z doposud sečtených. Včera večer o tom informovala ČTK, která dodala, že pokud by se takto výrazné vítězství potvrdilo, nebude třeba ani druhé kolo prezidentských voleb.

Současný srbský prezident byl jasným favoritem už od úplného počátku. Jeho nejvýznamnějším oponentem se stal Zdravko Ponoš, ten ale podle všeho získal oproti němu pouze necelých 18 % hlasů.

Stejně jako samotného prezidenta čeká pravděpodobně vítězství i jeho parlamentní stranu.

Osobnost desetiletí

Aleksandar Vučić je v posledních deseti letech velmi významnou osobou, která má v Srbsku pod palcem celou řadu odvětví. Politik má sklony k autoritářství a také celou řadu kritiků. Na jejich slova ale vždy dokáže zareagovat a zdá se, že má ve svém lidu podporu v každém kroku, který udělá.

„V Srbsku se říká, že jen oslové svůj názor nikdy nemění,“ reagoval nedávno Vučić podle serveru Voxpot na slova svých kritiků o tom, že jeho stanoviska se často střídají a výrazně liší. Jeho dominantní postavení v zemi potvrzuje i fakt, že již při svém prvním zvolení v roce 2017 získal 55 % hlasů.

„Vyzývám občany Srbska, aby se zúčastnili voleb, abychom jako země ukázali naši demokratickou kapacitu,“ nechal se letos v únoru po rozpuštění srbského parlamentu slyšet prezident. Jenže podle opozice nejsou volby ani trochu svobodné a demokratické.

Podvod?

Opoziční strany tvrdí, že vláda sváží etnické Srby ze sousední Bosny a nabízí jim narychlo srbské občanství. To má ale háček. Podmínkou je, aby tito lidé volili právě současného prezidenta země. Stát prý navíc záměrně znemožňuje některým lidem volit tím, že zneplatňuje jejich adresy a maže je ze seznamu voličů.

„Vučićova vládnoucí strana našla novou podvratnou taktiku, snaží se prodloužit své desetileté období u moci a zajistit, aby volby zůstaly jakékoliv, ne však svobodné a spravedlivé,“ upozorňuje podle webu například novinář Aleks Eror.

Někteří lidé přirovnávají Vučiće k Putinovi, protože si získal naprostou nadvládu v zemi, řada lidí mu plně důvěřuje a odmítají vidět skutečnost takovou, jaká je.

Jasné je, že letošní volby dopadnou pro prezidenta velmi dobře, otázkou ale je, kam to zemi povede do budoucna.

Zdroj: ČTK, Voxpot

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články