Středoškoláci ve Velké Británii se bouří. Budou bez maturit

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
maturita zkouska
Zdroj: vmaskova44/Shutterstock.com

Nejenom u nás mají středoškoláci kvůli epidemiologickým restrikcím problém, co se týče maturit. Studenti z Anglie a Walesu mají také strach o svou budoucnosti. Nově nařízená pravidla se jim totiž nelíbí. 

Bouří se však nejen studenti, ale i jejich rodiče. Podle nových pravidel totiž maturitní výsledky spočítá sama škola a následně se je dozví až v srpnu.

Podobná situace se už opakovala minulý rok, kdy tento systém přidělování známek skončil totálním debaklem. Tehdy opět protestovali studenti i rodiče a vládní opozice žádala rezignaci po ministrovi školství. 

„19. března se naše škola zavřela. Řekli nám, že náš ročník se tam nebude vracet, protože maturitu už nemáme,“ řekl Radiožurnálu Matyáš, jeden ze studentů. I toho totiž zaskočila informace, že se do školních lavic nevrátí a známky mu spočítá sama škola společně s ministerstvem školství. 

Dostaneme to, co si oni myslí 

Studentovi se nelíbí celý systém zrušených maturit. Každý dle jeho slov dostane takovou známkou, jakou mu jen tak někdo na základě vlastních domněnek dá. „Učitelé nám dají známky podle výsledků, které jsme dostali minulý rok, a podle toho, co si myslí, že bychom dostali. To vypočítají podle modelu, který jim dá vláda,“ vysvětlil dále Matyáš. 

Minulý rok výsledky přišly skutečně v srpnu a ihned po zveřejnění vyvolaly vlnu kritiky, kdy proti známkám šli protestovat rodiče i studenti všech škol. Situace byla natolik vážná, že vláda musela koeficient, který srovnával známky ze všech škol, poupravit. 

K situaci se vyjádřila i profesní učitelka paní Radka, matka Matyáše. „Nespokojenost byla celostátní. Proběhly studentské bouře, i rodiče zakládali různé skupiny. Náš Matyáš si stěžoval na státní koeficient, ale podával stížnost i na své škole a žádal přezkoumání. Vláda to předělala a trochu se to srovnalo – ti lepší spadli k průměru a horší se k němu přiblížili,“ píše o výpovědi iRozhlas. 

Nedostal se na univerzitu 

Problém nastal pak hlavně u studentů, kteří po střední škole chtějí nastoupit na další školy. A to se týká i Matyáše. Ačkoliv se dostal na jednu z univerzit, není na té, na kterou původně chtěl jít. A můžou za to známky z úředně přidělených zkoušek, které mu kazily průměr. 

„Nedostal se na univerzitu, na kterou aspiroval. Univerzita UCL, která je exkluzivní, vyžaduje jedničky. Jsou ochotní připustit i dvě dvojky – a to on neměl, takže mu odpověděli, že ho nepřijali, protože doplňují stavy z Evropy,“ řekla jeho matka Radka. 

„Měl pocit, že by ty dvě dvojky a jedničky mohl mít, což byl podle mě realistický odhad. Ale z předmětu, ze kterého počítal s jedničkou, dostal kvůli státnímu systému trojku. Takže ano, poškodilo ho to stejně jako další studenty, kteří chtěli na lepší školy a počítalo se u nich, že si známky v posledním roce vylepší,“ zhodnotila. 

Maturitní zkoušky na středních anglických školách se ruší. Letošní systém bude podle vlády podobný, ale studentům slíbila, že nebude už používat koeficient, který srovnával všechny školy. 

Autor: Ivan Glaser



Související články