Stromový muž: Lidé se mu kvůli zákeřné nemoci smáli. Obzvlášť jeho žena se zachovala trestuhodně

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
dede koswara
Zdroj: Profimedia

Dede Koswara, muž z Indonésie, je pro svět známý spíše jako „stromový muž“. Bohužel zemřel na neznámou chorobu, kvůli které mu všude po těle vyrostly bradavice.

Ty byly velmi podobné větvím stromů, odtud vznikla jeho přezdívka. Nevyléčitelná nemoc mu způsobila obrovské výrůstky nejen na nohou, ale také na rukou. Brzy ho opustila manželka a zbytek jeho rodiny, ztratil také práci a nezávislost.

Koswara doufal, že bude žít dlouho, ale nikdo nevynalezl lék

Stromový muž zemřel po dlouhém boji s touto nemocí ve věku 42 let v nemocnici, aniž by se vrátil ke svému milovaného truhlářství. Nemoc způsobil lidský papilomavirus, když jako malý chlapec zakopl a zranil si nohu. Od té doby měl zdravotní komplikace, které ho dohnaly až do nemocnice.

Jeden z jeho ošetřujících lékařů uvedl, že po několika měsících v nemocnici už na svou nemoc rezignoval. „Musel na sebe být dost tvrdý, aby dokázal čelit všech urážkám, kterých za svůj krátký život dostal nespočet,“ uvedl doktor pro dailymail.co.uk.

Sám se nedokázal ani najíst, na sklonku života mu nešlo už ani promluvit, protože byl velmi slabý. Jeho sestra uvedla, že se odcizil rodině, ale nikdy se nevzdal naděje na úplně uzdravení.

„Chtěl se uzdravit, navzdory své nemoci. Vyrovnával se s ní, přestože jím lidé pohrdali. Často odpočíval na lůžku, kouřil, aby zabil čas. Chtěl doma začít podnikat jako truhlář,“ řekla dále jeho sestra pro stejný server.

Denní trápení ukončila až smrt

Bylo o něm natočeno několik dokumentů, protože jeho nemoc zaujala mnoho lékařů po celém světě. Bradavice ho natolik oslabovaly, že nemohl volně pohybovat rukama ani nohama. Někteří lidé věří, že to byla kletba, kvůli jeho nemoci ho po deseti letech trestuhodně opustila jeho žena.

Jako důvod uvedla, že nedokáže uživit ji ani jejich dvě děti. V roce 2008 mu lékaři sice několik kilogramů bradavic odstranili, ale růsty se dále vracely, a to vyžadovalo několik operací ročně, aby mohl Dede normálně žít.

V jeho případě se jednalo o vzácný Lewandowvsky-Lutz syndrom, který způsobil růst nepříjemných výrůstků, které připomínaly strom. Nemoc se rychle rozšířila i na jiné části těla, Dede byl odkázaný na pomoc jiných lidí.

Dalo by se tak říct, že pro něj smrt byla vysvobozením. Zemřel na zdravotní komplikace, kdy mu nemoc začala zasahovat také do vnitřních orgánů a lékaři už mu nedávali naděje na plnohodnotný život.

Zdroj: Daily Mail

Autor: Raina TomanováSouvisející články