Svět by měl omezit konzumaci masa. Německo jde příkladem

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Maso
Zdroj: Shutterstock

Červené maso často v posledních letech bojuje s předsudky i aktuálními stravovacími trendy. Vepřové maso je označováno jako plné tuku, produkce hovězího masa zase ničí přírodu. Podle Evropské unie bychom v budoucnu měli obecně jíst méně masa a doplňovat jídelníček spíše rostlinnou stravou.

Vepřové maso má často negativní vliv na lidské zdraví. Jeho konzumace vede k lidské obezitě a při teplotách nad 200 °C v něm navíc vznikají karcinogenní látky, píše server Seznam Zprávy.

Co se týče hovězího masa, jeho produkce je spojena se vznikem skleníkových plynů. Proto bude v následujících měsících Evropská komise požadovat po potravinářských firmách, aby přijaly opatření, která povedou ke snížení konzumace masa ve světě.

Úprava reklam i cen

Podle Evropské unie by se měl do cen masa promítnout fakt, že jeho produkce ničí přírodu. Změnit by se měl také způsob, kterým je maso lidem propagováno.

„Chtějí, aby cena zahrnovala fakt, že krávy vypouštějí metan, zemědělci musí hnojit a likvidace něco stojí. Na všechny uvalíme ekologické daně a trh se s tím nějak popere. Jsou to velice nebezpečné nápady,“ sdělil Seznam Zprávám k opatřením Miroslav Koberna z Potravinářské komory.

Německo už konzumaci masa snižuje

V některých zemích se již konzumace masa v posledních letech výrazně snížila. Například v Německu spotřeba masa klesla v roce 2022 na nejnižší za poslední tři desetiletí, uvádí server Just Food.

Průměrný Němec snědl loni 52 kilogramů masa, což je o 4,2 kilogramu méně než v roce 2021 a nejméně od roku 1989, kdy vláda začala sledovat spotřebu masa. Také se loni vyrobilo o téměř 10 % méně vepřového masa a 8 % masa hovězího. Čistá produkce kuřecího masa klesla o 3 %.

Němci si podle serveru Euronews uvědomují, že produkce masa ve velkém přispívá k problémům s životním prostředím. Kromě konzumace menšího množství masa jsou ale ochotni dělat ústupky i v dalších oblastech.

Až 13 % osob je ochotno vzdát se cestování autem, a dokonce 43 % osob by se při vidině zlepšení životního prostředí vzdalo cestování letadly.

V Česku za to nemohou zákony

V České republice se chovy prasat propadají, aniž by však do toho jakkoli zasahovala úřednická moc.

„Není tady žádný regulatorní tlak něco zavírat. Ale delší dobu cítíme tlak na zvyšování standardů, jak se chovat, aby se naplnila opatření ke snižování emisí,“ uvedl ředitel Českého svazu chovatelů prasat Jan Stibal, podle kterého kleslo loni množství prasnic chovaných v ČR meziročně o 12 %.

Seznam Zprávy pak uvádí, že na síle v současné době naopak nabývá rostlinná strava. Ta by měla z části v budoucnu tu živočišnou nahradit.

Zdroj: Seznam Zprávy, Just Food, Euronews

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články