Světu letos hrozí extrémní vedra. Zasáhne i El Niño

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Globalni oteplovani
Zdroj: Shutterstock

V nadcházejících měsících se může stát, že svět zasáhne El Niño. Ve svém prohlášení před tím varovala Světová meteorologická organizace. Podle ní je pravděpodobné, že bude docházet letos k mnoha teplotním rekordům a globální oteplování bude opět o něco větším problémem, než už v současné době je.

El Niño je jev, který je spojován se zvyšující se teplotou na planetě Zemi. Zatímco v některých částech světa je spojen se silnými dešti, naopak v jiných je známkou velkých veder a suchého počasí.

Novinky uvádí, že pravděpodobnost vzniku El Niño je letos mezi 60 až 80 %, vědci ho očekávají někdy do konce září. Jaký vliv by ale jev měl na počasí v České republice, to je podle serveru nejasné.

Vedra se nám nevyhnou

Ačkoli není jasné, jak přesně může El Niño ovlivnit počasí v Česku, podle iDNES je jasné, že i letošní léto bude velmi teplé a bude se pojit s velkými vlnami veder a sucha.

„Existuje 66% pravděpodobnost, že průměrná roční globální teplota v letech 2023 až 2027 bude alespoň jeden rok vyšší než 1,5 stupně ve srovnání s předindustriální dobou,“ píše se v nové zprávě WMO.

Klimatolog Radim Tolasz pro server iDNES upozornil, že ačkoli k něčemu takovému může dojít, nemusí to ještě znamenat nejhorší možnou situaci. Přesto se vědci už několik let shodují na tom, že je s globálním oteplováním třeba něco udělat. Velká většina států se snaží snižovat emise skleníkových plynů.

Zbytečně děsíte lidi

Na sociálních sítích se lidé shodují na tom, že problémy má planeta už dlouho. Poslední zveřejněné zprávy jsou ale jen něčím, co zbytečně děsí veřejnost.

„Pozor, panika, jevy, co se dějí miliony let, zrovna teď vrcholí, ale peníze v tom určitě nehledejte,“ napsal uživatel Ludvíček. „Vždyť je to každý rok,“ podotýká v komentářích na iDNES pan Petr.

A třeba pan Radek pak v komentářích na Novinkách píše, že prozatím to naopak vypadá, že léto se vůbec nedostaví. Jaro je podle jeho slov chladnější než jindy a tvrzení meteorologů jsou možná jen zbytečně přehnaná.

Zdroj: WMO, Novinky, iDNES, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články