Tereza Hlůšková se z Pákistánu zatím nepodívá. Pomoci se jí snaží ministerstvo zahraničí

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
tereza hluskova
Zdroj: Profimedia

Případ Terezy Hlůškové odsouzené v Pákistánu za pašování drog je velmi spletitý. Žena je stále v Pákistánu, kde se údajně bojí o život. Pro ČTK to potvrdil europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Tereza Hlůšková, která je v českých médiích často označována jako pašeračka Tereza, byla v lednu roku 2018 zadržena na pákistánském letišti v Láhauru. U sebe měla mladá žena tehdy mít zavazadlo obsahující devět kilogramů heroinu. Zpravodajský portál iDNES s odkazem na pákistánský server UrduPoint uvedl, že drogy by mohly na černém trhu mít hodnotu 150 milionů pákistánských rupií.

Na konci roku 2021 se hojně spekulovalo, že je Tereza H. zpátky v České republice. Nyní se však ukazuje, že se tyto informace nezakládaly na pravdě a žena je stále v Pákistánu. A ačkoliv už není ve vězení, zemi zatím ještě legálně opustit nemůže.

Odvolací soud ji propustil

V nápravném zařízení v Láhauru strávila zadržená Češka necelé čtyři roky. Za pašování drog byla původně odsouzena k trestu osmi let a osmi měsíců a pokutě 800 dolarů. Tereza však od začátku trvala na své nevině.

U soudu opakovaně vypověděla, že ji do Pákistánu přivedly pracovní povinnosti modelky. To, že má v kufru drogy, údajně netušila. Podle ní jí je tam musel někdo podstrčit. Po vydání rozsudku se odvolala a po několikaměsíčních průtazích byla nakonec 20. listopadu 2021 propuštěna.

Odvolali se i celníci

Soud sice vydal příkaz, aby jí byl navrácen pas a osobní věci, ze země však ještě odjet nemůže. Nebyla jí totiž poskytnuta výjezdní víza, a to kvůli celníkům, kteří se proti jejímu propuštění odvolali.

„Minulý týden bylo sděleno, že Tereze H. nebudou vydána oficiálně výjezdní víza do doby, než rozhodne o odvolání celníků nejvyšší soud,“ řekl ČTK europoslanec Zdechovský.

Trápí ji obavy z pomsty drogového kartelu

Česká občanka je stále na území Pákistánu a ukrývá se na neznámém místě. Má strach o svou bezpečnost. Vyhrožovat jí totiž měl drogový kartel, proti kterému u soudu svědčila.

Dokonce i výše zmíněný cestovní pas si nevyzvedla ona sama, ačkoliv to byla podle deníku Expres.cz podmínka soudu. Rozhodla se raději požádat soud, aby jí mohl vyzvednout věci někdo jiný, a to na základě plné moci, kterou mu ona sama udělí.

„Tereza ve své žádosti uvedla, že za žádných okolností nesmí jet do Láhauru, protože jí tam může hrozit nebezpečí. Soud této žádosti vyhověl,“ řekl nejmenovaný zdroj Expresu.

I z tohoto důvodu se snaží česká diplomacie přesvědčit soud, aby změnil své rozhodnutí o výjezdních vízech. ČTK to potvrdila mluvčí ministerstva zahraničí Lenka Do.

Zdroj: ČTK, Expres.cz, iDNES

Autor: Markéta MladáSouvisející články