Tohle snad nemyslí vážně: Provozovatelé koupaliště nechali lidi koupat v radioaktivní vodě

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
podhajska koupaliste
Zdroj: Profimedia

Ke koupání v radioaktivní vodě mělo dojít v poměrně oblíbeném termálním koupališti Podhájska v okrese Nové Zámky na Slovensku. Podle úřadů voda obsahovala větší množství radioaktivních prvků. V minulosti i ministerstvo životního prostředí zjistilo, že provozovatelé koupaliště nelegálně čerpají vodu z geotermálního vrtu. Informuje o tom web pluska.sk. Otázkou ale je, zda mohou mít lidé po koupání zdravotní komplikace.

Podle slovenského webu se policie dozvěděla, že expertní vyšetřovatel najatý přímo koupalištěm Podhajská úmyslně lhal o množství radioaktivních látek ve vodě a o tomto problému se ve své zprávě nezmínil. Podle dostupných informací hodnota těchto látek ve vodě překračuje zdravotní limity.

Mají toho na svědomí více

„Za bývalých vlád nedbaly státní orgány k tomu určené na dodržování zákonů v zařízení, které využívá geotermální vrt Podhájska. Majitelé vrtu i provozovatelé koupaliště zanedbali vícero zákonných povinností, čímž si neoprávněně zvyšovali zisky,“ píše se podle deníku SME ve zprávě ministerstva.

„Porušování předpisů a platných zákonů v Podhájské se stalo dlouhodobým jevem,“ uvedlo v prohlášení ministerstvo. Koncem května se zjistilo, že koupaliště nelegálně čerpá z geotermálního vrtu vodu, a to od roku 1994. Slovenská inspekce životního prostředí (SIŽP) proto společnosti GEO Termál, která resort vlastní, udělila pokutu v přepočtu kolem 3,3 milionů korun.

„SIŽP má za to, že podnikatelský subjekt přichytila při konání, které nasvědčuje spáchání trestného činu falšování úřední listiny,“ uvedl podle slovenského webu tamní úřad. Podle dostupných informací policie celý případ vyšetřuje. Společnost GEO Termál vše odmítá a proti pokutě se odvolala.

Jenže SIŽP to vidí úplně jinak. Dle jeho vyjádření svým jednáním společnost poškozovala dlouhodobě životní prostředí. Především znečištěnou vodu měla vypouštět do potoka Liska a následně do řeky Žitava. Podle úřadů tak docházelo k umrtvování řeky.

Možná pochybilo i ministerstvo

„Inspektoři SIŽP dále navíc během preventivní kontroly na vodním toku Liska v katastrálním území Podhájska objevili systém potrubí, z nichž do řeky vychází další, hnědě zabarvená odpadní teplá voda,“ dodává ke svému stanovisku ministerstvo.

Jak vše skutečně dopadne, se zatím neví. Samotný resort momentálně musí počkat na konečné výsledky z poměrně náročného vyšetřování, o které se momentálně stará slovenská policie. Podle webu Pluska.sk je ve hře i to, že k porušování zákonů docházelo přímo na půdě ministerstva životního prostředí.

Web Pluska.sk informuje i o tom, že mnoho tamních živnostníků si stěžuje na to, že geotermální vrty jsou momentálně uzavřeny, a ohrožuje to tak jejich podnikání. Jak vše dopadne a jaké následky to bude mít na toto koupaliště, které ve velkém navštěvují i Češi, se zatím můžeme jen domnívat. Obdobné je to i u otázky, zda lidé po koupání budou mít nějaké zdravotní komplikace. Ani to zatím nikdo neví.

Zdroj: Pluska.sk

Autor: Ivan GlaserSouvisející články