Tragický pád lanovky v Itálii. Příčina úmrtí patnácti lidí je nejasná

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
pad lanovky
Zdroj: AFP PHOTO / POLIZIA DI STATO / HANDOUT

Nedělní pád lanovky v italském horském středisku Stresa Mottarone vedoucí z města Stresa u jezera Maggiore na vrchol Mottarone si vyžádal 15 lidských životů, informovala agentura Reuters. Kromě občanů Itálie je mezi oběťmi i šest Izraelců a jeden Íránec. Po přesné příčině neštěstí se zatím pátrá.

„Je to velice závažná nehoda. Lanovka spadla z velké výšky, záchranáři dostali hlášení po poledni,“ řekl podle agentury Reuters mluvčí národní alpské záchranné služby Walter Milan. Původní informace hovořily o 11 obětech, během vyprošťovacích prací bylo ovšem nalezeno 14 mrtvých těl a dvě těžce zraněné děti ve věku 9 a 5 let.

Starší ze zachráněných dětí zraněním podlehlo

Zraněné děti byly okamžitě transportovány do nemocnice v Turíně. Starší z nich však přes veškerou snahu v nemocnici zemřelo. Druhé dítě je při vědomí, podle italského deníku Corriere della Sera však utrpělo poranění lebky a zlomeniny končetin. Ohledně zdravotního stavu dětí nemocnici nikdy nekontaktoval, což naznačuje, že jejich blízcí byli oběťmi havárie.

Soustrast pozůstalým vyjádřil italský premiér Mario Draghi. Informoval také o svém plánu ustavit zvláštní vyšetřovací komisi, která má objasnit příčiny tragédie. Lítost projevil i italský prezident Sergio Mattarella, zároveň vyzval k „přísnému respektování všech bezpečnostních norem“ v dopravě.

K tragédii se na twitteru vyjádřil také český ministr zahraničí Jakub Kulhánek: „Jsem šokován dnešní tragickou nehodou lanovky na hoře Mottarone v Itálii, která vzala třináct životů. Chtěl bych vyjádřit upřímnou soustrast rodinám obětí a rychlé a úplné uzdravení zraněných dětí,“ uvedl.

Na místě zasahovala hasičská i záchranná služba Vigili del Fuoco, s pracemi pomáhaly i dvě helikoptéry. Mluvčí horských záchranářů Walter Milan uvedl, že lanovka prošla mezi lety 2014 a 2016 celkovou renovací a po dlouhé přestávce způsobené opatřeními proti šíření koronaviru byla znovu uvedená do provozu začátkem dubna.

Pravděpodobnou příčinou je utržení nosného lana

Každá z kabin měla kapacitu až 35 lidí, vzhledem k počtu lidí v kabině během neštěstí tedy nebylo na vině její přetížení. Kabina lanovky se zřítila asi 300 metrů před cílem, terén pod ní byl však strmý, navíc se zaklínila mezi stromy. Italská média pracují s verzí, ve které se utrhlo nosné lano.

Sedmadvacetiletá studentka Luisa Tesserinová uvedla pro agenturu AFP, že lanovkou jela se svými přáteli přibližně hodinu před tragickou nehodou. „Když jsme nastoupili, neslyšeli jsme nic podezřelého, všechno bylo v pořádku. Když nám poté řekli, co se stalo, zůstali jsme v šoku,“ řekla otřesná žena.

Hora Mottarone leží přibližně 150 kilometrů od Turína a nachází se v severoitalském regionu Piemont. Jde o celoročně oblíbenou turistickou destinaci. Lanovka často slouží rodinám s dětmi, které jezdí do tamního zábavního parku Alpyland. Cílová stanice lanovky leží ve výšce 1 492 metrů nad mořem.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články