od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
ultramaraton v cine
Zdroj: Profimedia

Ultramaraton v takzvaném Kamenném lese u Žluté řeky poblíž města Paj-jin v provincii Kan-su skončil nevídanou tragédií. Kritici viní pořadatele závodu, že měli jeho pořádání kvůli nepříznivé situaci odložit. „Oblast při běžeckém závodu zasáhlo extrémně špatné počasí,” uvedla tisková agentura Nová Čína. Někteří závodníci se ze stokilometrové trati už nevrátili.

Na startu závodu, který započal v sobotu v devět hodin ráno místního času, stálo 172 běžců v lehkém oblečení. Přibližně po třech hodinách od odstartování se však počasí náhle zhoršilo, to už se ale většina účastníků nacházela v hornaté části trasy. Přišel déšť, sníh, krupobití, vichřice a náhlý pokles teploty.

„Déšť byl stále silnější a silnější,“ uvedla jedna z účastnic, která se stihla včas vrátit. „Zpočátku jsem toho trochu litovala, myslela jsem si, že to možná byla jen přeháňka, ale když jsem se pak dívala na ten vichr a déšť z hotelového okna, byla jsem šťastná, že jsem takové rozhodnutí udělala,“ dodala.

Záchranu běžců komplikovaly extrémní podmínky

Závodníci, kteří se z hor vrátit nestihli a zůstali tam vystaveni nepřízni počasí, se pokoušeli pomocí mobilů zkontaktovat organizátory s žádostí o pomoc. „Přijeďte do hor a zachraňte ty lidi. Spousta jich mrzne, někteří se ztratili,“ citovala jednu ze zaslaných textových zpráv agentura DPA. Podle svědků byli někteří běžci podchlazení a v bezvědomí.

Organizátoři akce byli nuceni akci přerušit a zajistit závodníkům pomoc. Běžce hledaly drony s termokamerami a radarové detektory, situaci však komplikovalo  počasí i obtížný terén v nadmořské výšce kolem 2 000 metrů. Nebylo možné použít automobily, sjízdných je totiž jen prvních 24 kilometrů trasy. Více než 150 lidí bylo převezeno do bezpečí.

Vinu nesou organizátoři

Po 24 hodinách od zahájení závodu bylo s nasazením 700 záchranářů nalezeno 21 mrtvých, informovala čínská státní televize CCTV. Místní úřady zahájily vyšetřování, zatímco pozorovatelé obvinili z tragédie organizátory závodů kvůli ignorování předpovědi počasí, i když věděli, že provincie bývá často zasažena extrémními povětrnostními podmínkami.

K vyšetření příčin tragédie byla okamžitě založena speciální komise. „Jako organizátoři závodu neseme vinu a vyčítáme si to. Obětem a jejich rodinám vyjadřujeme upřímnou soustrast,“ uvedl na tiskové konferenci Čang Sü-čchen, starosta města Paj-jin.

Mezi oběťmi byli elitní běžci, včetně jednatřicetiletého rekordmana Liang Jinga, který po sobě zanechal dvouletou dceru, a paralympionika Huang Ganjuna. Liang v posledních letech vyhrál řadu čínských ultramaratonů, Huang vyhrál maraton na paralympiádě v roce 2019. Incident vyvolal velké pobouření na sociálních sítích.

Autor: Aneta Střechová