Tři identičtí cizinci: Oddělili je po porodu za zvráceným účelem. Pak se náhodně potkali a rozhodli se zjistit pravdu

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
three identical strangers
Zdroj: Profimedia

Three Identical Strangers. To je dokumentární film, který byl v roce 2018 natočen o třech bratrech, které potkal zajímavý, avšak nepochopitelný osud. Jejich cesty se zkřížily zcela náhodou přesto, že se jedná o identická trojčata. Jak je to možné?

Když začal Bobby Shafran chodit na vysokou školu, myslel si, že potká nové tváře a seznámí s novými lidmi. Jenže jej tam vítali jako někoho, s kým je už dávno pojí nějaký vztah.

Mohl za to jeho zjev. Díky obličeji jej poznávali lidé, které v životě neviděl. Důvod byl šokující, ale překvapivě prostý. Onu univerzitu v New Yorku totiž už navštěvoval student jménem Eddy Galland, který jako by Shafranovi z oka vypadl.

Zvrácený experiment, který neměli nikdy odhalit

Oběma mladým mužům to nedalo spát a rozhodli se pátrat po svých kořenech a zjistit, zda opravdu nemají společného mnohem víc, než jen vzezření.

Neuplynula dlouhá doba a přišli na to, že jsou příbuzní a že na světě pobíhá ještě jejich trojče David.

Navíc pocházeli z úplně jiných majetkových poměrů. Zatímco jeden z nich vyrůstal v bohaté rodině, další se začlenil do střední vrstvy. Poslední z nich byl adoptivním synem dělníků.

Na tom už jim připadalo něco divného. A bylo. Po narození se totiž stali součástí experimentu a do rodin z různých společenských vrstev byli umístěni zcela záměrně, a to dokonce s jednou ze svých sester.

Podepsalo se to na jejich duševním zdraví

Poté nastala práce psychologa Petera Neubauera, který byl podplacen, aby oddělená trojčata zkoumal a zjistil, jak se na nich podepsalo začlenění do dané společenské vrstvy.

Pomocí pracovníků, kteří rodiny navštěvovali, vypozoroval, že styl výchovy a prostředí, ve kterém dítě vyrůstá, má na něj vliv.

O to zvrácenější je, že rodiny, které bratry adoptovaly, o tomto záměru neměly ani tušení. I ony byly podvedeny.

U všech bratrů se později rozvinula duševní choroba pramenící z odloučení. Hovoří se o bipolární poruše.

Přesto se však svůj příběh rozhodli obrátit ve svůj prospěch a založili společnou restauraci. Dokonce se spolu sestěhovali.

Úplný happyend se nicméně nekonal. Galland si v roce 1995 vzal život.

Zdroj: Three Identical Strangers, The Guardian
Autor: Alice KonopáskováSouvisející články