Turecký prezident má covid. V zemi přibývá pozitivních případů, situace je ale prý pod kontrolou

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Recep Tayyip Erdogan
Zdroj: Profimedia

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan má covid. Že se nakazil, oznámil prostřednictvím sociálních médií v sobotu odpoledne. Ujistil ale všechny sledující, že se jedná o variantu omikron, a jeho příznaky jsou proto velmi mírné. Dodal, že Turecko bohužel tento týden zaznamenalo vysoký nárůst případů lidí nakažených covidem.

„Poté, co jsem pocítil lehké příznaky, udělal jsem si test na covid-19. A byl bohužel pozitivní,“ prohlásil podle zahraničního zpravodajského webu CNN Erdogan. V sobotu se měl turecký prezident účastnit oficiální akce na severu země, to ale musel odřeknout. Slíbil, že bude pracovat z domova.

S Erdoganem je pozitivní na omikron i jeho manželka, která začala mít příznaky ve stejný den a test si dělala společně s prezidentem. Kde se dvojice nakazila, to podle médií odmítl Erdogan říci. Ujistil ale, že všichni, kteří s ním byli v kontaktu, byli informováni neprodleně po výsledcích testu.

100 000 nových příznaků

Turecko má zhruba 84 milionů obyvatel. Poslední týden se zde počet případů koronaviru silně rozšířil. Od úterý místní úřady zaznamenávají 100 000 nových případů denně. Ještě v lednu to přitom bylo okolo 40 000. Vláda ale i přes vysoké počty nehodnotí situaci jako dramatickou.

Nemocnice v zemi nejsou zatížené tak, jako tomu bylo při první vlně koronaviru, situace je tedy podle politiků a lékařů stabilní. Hodně tomu pomáhá i očkování, které má celkem 62 % obyvatel země. Sám Erdogan dostal všechny tři dávky vakcíny, právě i díky tomu jsou u něj podle jeho slov příznaky mírné.

Zdroj: CNN, Twitter, iRozhlas, Deník N

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články