Tvrdá rána pro Al-Káidu: Nástupce Bin Ládina Ajman az-Zaváhirí byl zabit

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Ajman az Zavahiri
Zdroj: Profimedia

Vůdce teroristické organizace Al-Káida jednasedmdesátiletý Ajman az-Zaváhirí je po smrti. Terorista byl zabit během útoku USA v Afghánistánu. Americká stanice CNN informovala, že šlo o útok drony, a dle agentury AP NEWS se jednalo o protiteroristickou akci CIA, proto jsou informace velmi citlivé.

Ajman az-Zaváhirí byl osobním lékařem Usámy bin Ládina. Když v roce 2011 tehdejší vůdce Al-Káidy zemřel, stal se jeho nástupcem a také tváří teroristické organizace. Informace o smrti Zaváhirího potvrdil oficiálně i Bílý dům, který doplnil, že byla do celé věci skutečně zapojena CIA.

„Má se za to, že lídr Al-Káidy Ajman az-Zaváhirí, který nastoupil po Usámovi bin Ládinovi, zemřel o víkendu během útoku USA v Afghánistánu,“ napsala stanice SKY NEWS na svém twitterovém účtu. „O víkendu provedly Spojené státy protiteroristickou operaci proti důležitému cíli v řadách Al-Káidy v Afghanistánu. Operace byla úspěšná a obešla se bez civilních obětí,“ potvrdil později americký úředník.

Od smrti Bin Ládina v roce 2011 se jedná podle BBC zaručeně o největší ránu pro teroristickou skupinu, která tímto přišla o dalšího lídra. Agentura Reuters doplnila, že Ajman az-Zaváhirí byl zabit v afghánském hlavním městě Kábulu.

Několikaměsíční plány

Zlikvidování šéfa obrovské teroristické skupiny rozhodně nebylo snadným úkolem. Jedná se o výsledek tvrdé práce, měsíců plánování a dlouhých hodin sezení nad nákresy a spisy konkrétních případů. Terorista byl zabit útokem bezpilotního letounu na balkoně ve svém sídle.

Joe Biden přiznal, že největším rizikem této akce byla možnost, že by při zásahu mohlo dojít ke smrti civilistů v okolí. Prezident proto opakovaně své podřízené upozorňoval, aby se ujistili, že nezemře nikdo nevinný. Dle dostupných informací z médií trval také na ušetření Zaváhirího rodiny.

Dubnová informace

Bílý dům dostal informaci o tom, kde se Zaváhirí ukrývá, poprvé v dubnu letošního roku. Americké zpravodajské služby lokalizovaly jeho sídlo v Kábulu. Okamžitě začala jednání a přísně tajná plánování, která trvala dlouhé měsíce.

Nejprve se úřady bály, aby terorista svůj úkryt neopustil. Po několika měsících pozorování ale našly určitý vzorec chování lidí v domě a na základě toho mohly později vypracovat strategii, která nejenže vedla k úspěšnému zlikvidování Zaváhirího, ale také k bezpečnému zásahu, při kterém nebyl zraněn nikdo další.

25. července podle iDNES proběhlo poslední setkání, kde se dořešily poslední detaily. O pět dní později byly na balkon v Kábulu vpáleny dvě střely z bezpilotního letounu, které zasáhly svůj cíl. Úřady později informovaly, že lidé nacházející se v domě s teroristou, nebyli zranění.

Zdroj: The White House, Reuters, AP NEWS, BBC, CNN, iDNES, SKY NEWS

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články