UEFA prohlubuje sankce vůči ruskému fotbalu. Na několik let dopředu ho vyškrtla z účasti v soutěžích

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
uefa
Zdroj: Beranek / CNC / Profimedia

Prestižní fotbalová soutěž Liga mistrů UEFA letos nepovolí účast ruským týmům. Už na letošním červencovém Mistrovství Evropy ve fotbale žen 2022, které je pořádáno v Anglii, nenastoupí Rusky, ale místo nich se objeví na trávníku Portugalky, a to ačkoli s nimi prohrály v play-off.

O zákazu účasti Rusů v UEFA rozhodl výkonný výbor Evropské fotbalové unie, celou událost potvrdil i na svém webu. Výbor vyřadil ruské týmy z mezinárodních soutěží, stejně jako to udělala nedávno také FIFA.

Ta s okamžitou platností pravidlo nastavila hned v únoru na začátku ruské invaze na Ukrajinu, připomíná Česká televize. Čerstvý ligový šampion Zenit Petrohrad se tak letos v soutěžích UEFA nepředvede a musí své místo přenechat vítězi skotské nejvyšší soutěže.

Bez Rusů navíc budou také Evropská liga a Konferenční liga. Do té bude zasahovat až v třetím předkole vítěz českého poháru MOL Cupu. Českého šampiona potom čeká druhé předkolo Ligy mistrů. Další dvě mužstva se představí v druhém předkole Konferenční ligy.

Ani po letech

Sankce, které se Rusů týkají, budou platit dlouhodobě. Jak píše i iDNES, už teď je rozhodnuto, že se ruské týmy neúčastní ani mistrovství Evropy fotbalistů v roce 2028 či 2032. UEFA se přitom odkázala na pravidla pro výběr organizátorů svých akcí a své rozhodnutí zdůvodnila.

„Každý uchazeč musí zajistit, že nebude jednat tak, že by mohl poškodit pověst UEFA, soutěže nebo jiného uchazeče,“ tvrdí článek pravidel. UEFA poukázala také na to, že hostitel turnaje má automaticky zaručenou účast. Současné dění kolem Ruska ale dělá návrat země do soutěží velmi nejistý.

Chtěli kandidovat na pořadatele Eura

Zhruba měsíc po začátku invaze Rusové překvapili svým prohlášením, že chtějí kandidovat na pořadatele fotbalového Eura. Zatímco svět proti Rusku domlouval sankce, ruský fotbal měl nejspíš pocit, že se ho celá situace netýká a ambiciózně se prosazoval v médiích.

„Ruský fotbalový svaz vyjadřuje kategorický nesouhlas s rozhodnutími výkonného výboru UEFA. Budeme i nadále chránit vlastní zájmy v případech, které jsou již projednávány u Sportovního arbitrážního soudu v Lausanne, a vyhrazujeme si právo podávat další žádosti,“ uvedlo vedení ruského fotbalu v prohlášení.

Prozatím ale Rusové se svými protesty neuspěly. Je velmi pravděpodobné, že podobně jako u fotbalu dojde k vyloučení ze světových událostí i u dalších akcí a situace se dotkne kromě toho sportovního i mnoha dalších odvětví.

Konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou ale fotbal ovlivňuje již několik let. V mezinárodních soutěžích například Rusko od roku 2014 nemohlo být rozlosováno do stejné skupiny jako Ukrajina, aby se tyto týmy nepotkaly v konkrétním utkání. Před loňským mistrovstím Evropy zase Rusko protestovalo proti dresům ukrajinských reprezentantů, že se na nich objevuje obrys Ukrajiny zahrnující i Ruskem anektovaný Krym.

Zdroj: CNN Prima NEWS, iDNES, Česká televize, UEFA

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články