Ukrajina s Ruskem po dalším jednání: Osobní setkání obou prezidentů je možné

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ukrajina rusko
Zdroj: Shutterstock

Dnes se v dopoledních hodinách uskutečnilo další jednání mezi Ruskem a Ukrajinou. V tureckém Istanbulu se sešli za přítomnosti dalších úředníků zástupci obou zemí, aby společně jednali o válce, kterou proti Ukrajině Rusko vede. Ukrajinská delegace navrhla ruské straně systém bezpečnostních záruk.

Jak píše ČTK, Ukrajina přistoupila na možnost, že by v případě fungování tohoto systému Kyjev odsouhlasil neutrální status Ukrajiny. Musí však nejprve dojít k míru, uvedl podle zahraniční agentury Reuters jeden z ukrajinských vyjednavačů. Rusko označilo jednání za konstruktivní.

Podle šéfa ruské delegace se jednalo o velmi důležitý krok a v současné době informace z celého jednání prostuduje prezident Vladimir Putin, který se k situaci následně vyjádří. Největší posun vidí všichni v možnosti, že by došlo k osobnímu setkání prezidentů obou zemí.

Rozhovory pokročily dostatečně

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj má od začátku obavy o svůj život, Ukrajinu však nikdy neopustil a rozhodně se nehodlá schovávat. Podle vyjednavačů obou stran pokročily vztahy při jednáních mezi zeměmi natolik, že by k setkání prezidentů mohlo dojít.

Podle ruské delegace je sice setkání na nejvyšší úrovni možné pouze v případě, že dohodu stvrdí ministerstva zahraničí, nicméně v současné době to vypadá, že by tomu nemuselo nic bránit. Ukrajinský zástupce vyjednavačů Vladimir Medinskij má ale několik připomínek.

Podle jeho slov je třeba, aby se k setkání prezidentů nejprve kromě účastnících se států vyjádřily i další země. Ukrajina má rozhodně v plánu vyslechnout si názory ostatních. Pokud by se mnoha zemím zdála situace riskantní, Ukrajina své kroky ještě zváží.

Nový systém garancí

Jedním z hlavních bodů setkání v Istanbulu bylo právě navržení nového systému garancí, které by Ukrajina musela dodržovat vůči Rusku. Ručitelem těchto garancí přitom mají být právě některé zahraniční státy, patří k nim například Turecko, Polsko, Kanada nebo Izrael.

Jakmile by se ukázalo, že tento systém funguje, mohla by se stát Ukrajina neutrální zemí. To by podle iDNES znamenalo, že by se na území Ukrajiny nesměly nacházet žádné vojenské základny cizích států. Aby k uzavření dohody došlo, musela by ji Ukrajina schválit v referendu.

K čemu povedou další jednání a zda se sejdou prezidenti nakonec osobně, se teprve uvidí, média bedlivě celou situaci sledují a o dalších krocích obou stran se snaží včas informovat. V současné situaci si podle všeho Ukrajina přeje především naprostý mír ve své zemi.

Zdroj: ČTK, Reuters, iDNES, Novinky

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články