Ukrajinský prezident nařídil všeobecnou mobilizaci. Muži od 18 do 60 let nesmí vycestovat ze země

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Volodymyr Zelenskyj
Zdroj: Profimedia

Kvůli ruské invazi na Ukrajinu nařídil prezident Volodymyr Zelenskyj všeobecnou mobilizaci. Podle ukrajinských médií se bude realizovat celkem 90 dní, a to počínaje dnem výnosu, tedy čtvrtkem. Po dobu válečného stavu nesmějí Ukrajinu opustit muži ve věku od 18 do 60 let.

Ruská armáda ve čtvrtek ráno zahájila útok na Ukrajinu. Ačkoli napadla zemi letecky, námořně i pozemně, Moskva tvrdí, že se jedná pouze o vojenskou operaci a v žádném případě nemá v plánu napadnout civilisty nebo převést celý konflikt do války.

Nároky ruských separatistů

Mobilizace, kterou Zelenskyj nařídil, se týká Ukrajinců podléhajících branné povinnosti. Vztahuje se na území téměř celé Ukrajiny. Výjimkou jsou Luhanská a Doněcká oblast, které zčásti ovládají separatisté. Tyto oblasti na východě Ukrajiny mají dohromady zhruba 53 000 kilometrů čtverečních, což odpovídá 70 % České republiky, píše iRozhlas.

Ruští separatisté sice kontrolují asi třetinu této plochy, nárokují si ji ale celou. Těsně před zahájením invaze na Ukrajinu údajně lídři dvou separatistických samozvaných republik požádali Putina, aby jim pomohl s agresí, kterou vůči nim vyvíjí ukrajinská armáda.

Zůstali jsme sami

Podle iDNES Zelenskyj několikrát zdůraznil, že on sám Ukrajinu nebude opouštět, a to i přesto, že ho pravděpodobně Rusko považuje za hlavní cíl. Chce se prezentovat jako statečný prezident, který drží svůj lid. O tom mimo jiné promluvil stejně jako o své rodině, kterou by nikdy nezradil.

„Kdo je připraven s námi bojovat? Nikoho nevidím. Kdo je připraven poskytnout Ukrajině záruku členství v NATO? Všichni se bojí,“ řekl Zelenskyj ve videoprojevu a dodal, že Ukrajina zůstala v celé věci sama. „My se ničeho nebojíme, nebojíme se Ruska,“ zakončil své prohlášení.

Zdroj: iRozhlas, Lidovky, Novinky, iDNES

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články