Ukrajinský prezident ocenil několik válečných hrdinů. Medaili za vyhledávání min dostal i pes

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
voloymyr zelenskyj
Zdroj: Profimedia

Ukrajinský prezident rozdával v neděli ocenění v souvislosti s obranou proti Rusku, které podniklo invazi do země. Mezi oceněnými se objevil i pes, který od začátku celého konfliktu pomohl najít přes 200 min a další nevybuchlé munice. Medaili dostal pes společně se svým pánem, pyrotechnikem Mychajlem Iljevem.

Ještě před vyznamenáním byl pravděpodobně nejslavnějším psem na Ukrajině, o kterém se hodně mluvilo. Nyní je ale Jack Russel teriér oficiálně hrdinou, který smí nosit na krku medaili od samotného prezidenta. Zvíře, které dostalo jméno Patron, získalo ocenění během tiskové konference při návštěvě kanadského premiéra Justina Trudeaua.

Podle zahraniční agentury Reuters všechny přítomné pes pobavil svou reakcí, protože vesele zaštěkal a zavrtěl ocasem, zdálo se, jako by si uvědomoval svou důležitost. Jeho psovod a majitel Mychajl Iljev, který byl sám také oceněn, je na psa hrdý.

Ukrajinští hrdinové

Podle Zelenského jsou zásluhy těch, kteří zemi očišťují od min, obrovské. Proto si zaslouží, aby se o nich vědělo. To, co pro Ukrajinu dělají, je velmi nebezpečné, a při práci tak často nasazují vlastní životy. Prezident všechny oceněné nazval hrdiny a stejně tak počastoval i čtyřnohého pomocníka.

„Dnes chci ocenit ukrajinské hrdiny, kteří čistí naši zem od min. A spolu s nimi i našeho malého sapéra –⁠ Patrona,“ řekl prezident. Zelenskyj i psův majitel přitom hledali po kapsách pamlsky pro Patrona, bohužel ale u sebe žádné neměli. Nezdálo se ale, že by to psovi vadilo.

Očividně si užíval pozornost a stal se okamžitě senzací. Ačkoli tak oceněno bylo i několik osob, je pravděpodobné, že právě jméno psa si budou Ukrajinci pamatovat nejdéle. A možná nejen oni, Patron se totiž stal celebritou i na sociálních sítích.

Roztomilé i dojemné

„Patron dnes dostal z rukou prezidenta Volodymyra Zelenského svou medaili. Stal se válečnou legendou. Je to tak roztomilé,“ napsal na svém twitteru diplomat Olexander Scherba. Podle jeho sledujících je krásné, že i v době války si mnoho lidí uvědomuje, jak důležité jsou pro nás vztahy se zvířaty. Je skvělé, že nezapomínáme ani na jejich zásluhy.

Pod příspěvkem se pak objevilo několik dalších videí, na kterých je Patron zachycen v médiích a která chválí jeho odvahu a statečnost. Pochvalu si samozřejmě zaslouží i sám Iljev, který psa skvěle vycvičil a považuje ho nejen za nástroj k hledání min, ale především za svého přítele.

To je podle mnohých nejdůležitější, pes by totiž nikdy nemohl vykonávat svou práci, kdyby mezi ním a lidmi nefungovalo silné pouto. Že má společnost rád, to koneckonců vrtěním ocasu během přebírání medaile dokázal naplno.

Zdroj: iRozhlas, CNN Prima NEWS, Reuters, Telegram, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články