Ukrajinští hackeři se nabourali do vysílání největší ruské televizní stanice. Několik minut k Rusům mluvil Zelenskyj

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
volodymyr zelenskyj
Zdroj: Profimedia

Největší ruská televizní stanice První kanál odvysílala v sobotu video s ukrajinskými symboly a projevem prezidenta Volodymyra Zelenského. Ukrajinským hackerům se podařilo do televize nabourat, a řada Rusů tak byla svědkem vysílání, které nejspíš neočekávali.

„Ať si každý z ruských představitelů, kteří se zmocnili vzácné půdy na Krymu, zapamatuje, že toto není země, kde pro ně bude mír,“ říká Zelenskyj ve videu, jehož část byla zveřejněna také na sociální síti Telegram. „Letos je ve vzduchu na Krymu cítit, že tamní  okupace je dočasná a Ukrajina se vrací,“ dodal.

Informace o útoku hackerů na ruskou televizi zveřejnil deník Ukrainska pravda spolu s informací o tom, jak důležitou událostí se video odvysílané přímo na Krymu stalo. Velká část Rusů totiž bezmezně věří Putinovi a nemá tušení, co se skutečně děje za hranicemi Ruska.

Díky projevu alespoň část z nich mohla otevřít oči a udělat si vlastní obrázek na to, o čem Putin doma vypráví nepravdivé informace. Kromě projevu Zelenského je video doplněno také ukrajinskými vlajkami, jako podkres zní píseň s názvem Ukrajina jsi ty.

Jdeme si pro vás

Informace o sdílení videa přímo v ruské televizi dodala řadě Ukrajinců sebevědomí. Na twitteru se objevil příspěvek, ve kterém je celá situace popsaná a část vysílání též zveřejněna. Mnoha lidem, kteří ještě v nedávné době vzdávali veškeré naděje, vlil povedený hackerský útok novou energii do žil.

Pod příspěvkem se objevují pozitivní komentáře, ze kterých je cítit, že Ukrajinci se ještě zdaleka nevzdávají. „Jinými slovy: jdeme si pro vás,“ napsal někdo pod video. Další sledující potom doplnil: „Hodně dobrá práce. A teď, Rusové, opusťte Krym. Vaše víza pozbyla platnost.“

Vrahové, opusťte naši zem

Zelenskyj ve svém projevu ukázal Rusům, jaké peklo kvůli nim Ukrajina prožívá, vzkázal jim část pravdy a opět ukázal, že i přesto, že má Rusko vojenskou přesilu, Ukrajina vždy dokáže najít nějakou cestu, jak se bránit. To ale není na clé věci to nejdůležitější.

Kromě Zelenského totiž nyní mluví k Rusku celý ukrajinský národ. Sociální sítě zaplnily vzkazy, které jsou nabité novou energií. Video je jasným důkazem toho, že Ukrajinci se žádného ze svých území vzdávat nebudou, naopak požadují Krym zpět.

„Chceme Krym zpět v našich rukou. Vrahové, opusťte naši zemi.“ I taková slova se objevila pod příspěvky na sociálních sítích. Internet a nová média jsou jedním z důležitých nástrojů ve válce, a jak je vidět, Ukrajina je dovede využívat v maximální možné míře.

Zdroj: Ukrainska pravda, Twitter, Telegram

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články