Umělec vytvořil portrét Karla III. z toustového chleba. Dočkal se pochvaly veřejnosti

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Karel III
Zdroj: Profimedia

Korunovaci Karla III. někteří lidé oslavili po svém. Umělec Nathan Wyburn se rozhodl vzdát králi hold tím, že vytvořil doma jeho portrét. To ale z poměrně netradičního materiálu. Hlavu britského krále namaloval pomocí marmite, což je pomazánka z kvasnic, na celkem 42 krajíců toustového chleba.

„Někde jsem četl, že král marmite miluje. A tak se mi to zdálo jako něco, co by mi rozhodně schválil. Řekl jsem si, proč se do něčeho podobného nepustit?“ komentuje své rozhodnutí třiatřicetiletý Wyburn.

Proslavil se v talentové show

Nathan Wyburn se už v minulosti svým uměním pokoušel proslavit. Jako tvůrce obrazů se objevil v show Britain’s got talent, kde sice zaujal, nicméně nakonec se příliš daleko nedostal.

Vytvořit z toustového chleba portrét krále mu trvalo zhruba 2 hodiny. Nejúnavnější ze všeho prý bylo čekat vždy několik minut, než se toust opeče, má totiž k dispozici pouze toustovač na dva plátky chleba.

„To, že každý ví, jak král vypadá, mi dost pomohlo při mé práci. Díky tomu totiž i v toustové podobě Karla III. všichni poznají,“ uvedl podle BBC umělec.

Dodal, že ho zároveň děsil tlak veřejnosti. Právě proto, že všichni dobře Karla III. znají, mohlo dojít k tomu, že si lidé všimnou nedokonalostí v jeho dílu. Nakonec se ale setkal spíše s úspěchem.

Skvělá práce

Umělec se se svým dílem pochlubil na facebooku, kde se dočkal především pochvaly. „Skvělá práce, král vypadá jako živý,“ napsal uživatel Austin.

„Nesnáším marmite, ale naprosto miluji vaše umělecké dílo. Jste skvělý, jen tak dál,“ vzkázala Nathanovi uživatelka Ulka. „Je to jen další tvoje perfektní práce. S rodinou tě milujeme a už se těšíme, co vytvoříš příště,“ doplnil pan Jake.

Zdroj: Mirror, BBC, Facebook, YouTube

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články