Unesená dívka použila k záchraně gesto, které viděla na sociální síti. Měli bychom ho znát všichni

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
divka unos
Zdroj: Shutterstock

Sociální sítě jsou podle mnohých rodičů něčím, co děti učí jenom špatným věcem. Ale případ šestnáctileté dívky z Kentucky dokázal, že někdy mohou dokonce zachraňovat životy. Gesto, které viděla na TikToku, jí pomohlo dostat se ze spárů únosce.

Byla to vlastně jenom náhoda, že někdo viděl dívku z okna projíždějícího kamionu ukazovat gesto, které běžně značí domácí násilí. Mnoho lidí by nad tím jenom mávlo rukou, ale naštěstí byl přihlížející rozumný a pro případ, že by se něco dělo, zavolal policii.

Ta na základě jeho informací dokázala vystopovat vozidlo a zjistila, že dívka byla skutečně unesena neznámým mužem. Jenom díky tomu, že na sociální síti sledovala trendy, se jí podařilo jen během několika hodin dostat zpět k rodině a únosci se dostalo zaslouženého trestu.

Znamení o domácím násilí

Gesto, které dívka ukázala, je znamením o domácím násilí, kterým na sebe upozorňují týrané ženy. Když se bojí před svým mužem promluvit, mohou pomocí tohoto gesta naznačit přítomným, že něco není v pořádku. Ti následně na základě toho mohou jednat.

Gesto se dá poznat jednoduše. Žena zvedne ruku dlaní k vám, prsty má natažené a úplně u sebe a palec pokrčený v dlani. Pak dá ruku v pěst a palec tím zakryje. Tato jednoduchá gestikulace už zachránila mnoho žen v situacích, kdy se bály svého násilnického partnera.

@nowthisIf you see someone make this secret hand signal it means they need help. Feat. @jackienpadilla ##learnontiktok ##tiktokpartner♬ original sound – nowthis

Ačkoli se u unesené dívky nejednalo o domácí násilí, gestem na sebe upozornila a dokázala se zachránit. Sama přitom ještě před pár měsíci neměla o tomto znamení ani tušení a jen díky tomu, že sleduje TikTok, kde se o něm mluvilo, byla schopná si pomoci.

Možná změním názor na sociální sítě

Po zveřejnění příběhu mnoho lidí uznává, že doteď sociální sítě a internet obecně vnímali spíše jako něco, co může dětem ubližovat a učí je především špatným věcem. Teď si ale díky tomu mnozí uvědomili, že děti se na internetu mohou dozvědět i informace, které jim v životě hodně dají.

„TikTok jsem nikdy příliš neřešil, vnímal jsem ho jako otravný trend, který se mně osobně vyhnul. Teď ale přemýšlím o tom, že bych možná videa taky začal sledovat, abych se dozvěděl víc o tom, co všechno se na něm děti vlastně mohou naučit,“ napsal jeden z čtenářů příběhu.

Podobně reagují i další lidé, na druhou stranu mnozí argumentují tím, že dívka je výjimkou, protože většinu dětí naopak sociální sítě kazí. Nestojí ale taková výjimka, tedy jeden zachráněný život, za to zvážit přínos internetu pro dospívající mladé lidi?

Zdroj: mirror.co.uk, hitc.com, TikTok

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články