Z Havaje si přivezla video s tuleněm. Dostala za to milionovou pokutu a hrozí jí i vězení

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
tulen
Zdroj: Shutterstock

Jak se říká, neznalost neomlouvá. A právě na neznalost doplatil mladý pár, který si z dovolené na Havaji přivezl původně pěkný zážitek. Ženě se totiž podařilo pohladit si na pláži odpočívajícího tuleně, zatímco její přítel to celé natočil na sociální sítě.

Pár ale neměl ani tušení, že se tím dopustil trestného činu, za který ho čekají jen problémy. A to ne zrovna malé. O pár dní později se totiž dozvěděli, že kromě omluvy budou muset také zaplatit v přepočtu více než milion korun pokuty.

A to stále není všechno, ženě totiž za vyrušení soukromí zvířete hrozí ještě až 5 let vězení. Možná to zní jako opravdu závažný trest za jedno takové sáhnutí si na tuleně, havajské úřady k tomu ale mají jasné důvody, s nimiž pár obeznámily. Bohužel až poté, co byl čin spáchán.

Na Instagramu i na TikToku

To, že se žena dotkla tuleně a tím narušila soukromí ohroženého živočicha, by jí nejspíš nikdy nikdo nedokázal. Jenomže ona se udala prakticky sama. Video totiž se svým partnerem zveřejnili na TikToku i na Instagramu, kde si získalo velkou pozornost.

A neuniklo tak samozřejmě ani úřadům, které ihned reagovaly a pár požádaly, aby okamžitě video ze sociálních sítí stáhl, jelikož tím porušuje hned několik zákonů. Na krátkém klipu je vidět, jak žena přichází k tuleni ležícímu na pláži a dotýká se ho dlaní.

Ten se po ní následně ožene a ona se smíchem poodběhne. Pár si nejspíš myslel, že si zajistí videem sledovanost na sociálních sítích a bude mít hezkou vzpomínku. Jenomže pozornosti se mu dostalo úplně jiné, než očekával. Ani po smazání videa totiž nemá dvojice klid.

Vyrušila ohrožený druh

Žena nemohla ani tušit, že je sahání na tuleně zakázáno. Už vůbec ji prý nenapadlo, že právě tuleň ležící na pláži je jeden z nejohroženějších druhů světa, na kterého tamní vláda dohlíží a stará se o jeho klid a bezpečí. Několik dní po smazání videa z TikToku i Instagramu se tak pár dočkal dalšího překvapení.

Dostal totiž informaci o tom, že se musí dopisem omluvit příslušným úřadům za narušení soukromí zvířete, zaplatit v přepočtu na české koruny více než milionovou pokutu a navíc bude s ženou zahájeno také soudní řízení, ve kterém jí hrozí až 5 let ve vězení.

To všechno jen proto, že si chtěli dva mladí lidé udělat video se zvířetem, kterému nijak neublížili ani ho neohrozili. Oba také argumentují tím, že o zákonu neměli žádnou informaci, protože místo na pláži nebylo nijak speciálně značené. O tom, k jakému trestu nakonec dojde, rozhoduje v současných dnech soud.

Zdroj: staradvertiser.com, independent.co.uk, thehill.com

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články