Upálení: Smrti v úporných bolestech předcházelo šílené mučení. Štastnější vybuchli přímo na hranici

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
smrt upalenim
Zdroj: Profimedia

Smrt upálením. Termín, který si každý spojí s historií a především pak s čarodějnickými procesy probíhajícími ve středověku téměř všude, nejvíce však proslavené díky městečku Salem. Mnoho lidí zde zemřelo v bolestech a křiku. Většina jich byla nevinná.

Na hranici byl poslán každý, kdo se přiznal k čarodějnictví. Přiznání bylo vymáháno takovým způsobem, že bylo jen velmi těžké nepodlehnout. Mučení na mnoha středověkých nástrojích lidem lámalo kosti, trhalo šlachy.

Věznitelé si libovali v křiku svých obětí a dokud člověk neuznal, že se provinil čarodějnictvím, byla mu způsobována bolest. Mnozí tak přiznali i něco, co nikdy neudělali, jen proto, aby už utrpení skončilo.

Ti, kteří přežili mučení, však neskončili svůj život rychle a bezbolestně. Byli posláni do plamenů, které je zaživa pohltily, a za přihlížení davů a vlastního křiku pak pomalu umírali. Pomalá a bolestivá smrt čekala mnohé.

Šťastlivci se setkali s šibenicí nebo střelným prachem

Ti, kteří byli posláni na smrt do plamenů, měli šanci, že právě oni se stanou šťastnými a jejich smrt přijde rychleji. Existovaly totiž dva způsoby, kterými někdy kat popravu urychlil. V prvním případě to bylo oběšení vězně a následně spálení jeho těla.

V tom druhém případě byl na hranici přidán střelný prach, který při kontaktu s ohněm okamžitě vybuchl a zbavil člověka života velmi rychle. Zdá se to sice drastické, ovšem tito odsouzení mohli být rádi, že nemuseli trpět několik minut v plamenech.

Nemuseli jste se ani ničím provinit

Snad úplně nejhorší na celé situaci je fakt, že na hranici jste se dostali, aniž byste tušili jak. Jeden den jste totiž vedli poklidný život, pak jste se ale pohádali se sousedem a on vás před úřady označil za viníka.

Za čaroděje či čarodějnici mohl být považován kdokoli a obvinit mohl být kýmkoli. Obvykle se tak řešily spory v rodině, sousedské neshody a hádky. Strážní vás zkrátka sebrali, aniž by vám vysvětlili, o co jde.

Pak následovaly dlouhé hodiny mučení, během kterých se buď nevinný přiznal a skončil v plamenech, nebo zemřel bolestí. A mnohdy podlehl zraněním, která mučení doprovázela. Neexistuje téměř žádná zmínka o někom, kdo by byl po obvinění z čarodějnictví propuštěn.

Zdroj: en-academic.com, britannica.com, thefreedictionary.com

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články