USA uvalily sankce na ruskou loď Fortuna zapojenou do budování plynovodu Nord Stream 2

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
plynovod rusko nemecko
Zdroj: Ksanawo/Shutterstock.com

Spojené státy informovaly Německo, že plánují uvalit sankce na ruskou loď kladoucí potrubí při výstavbě ruského plynovodu Nord Stream 2 z Ruska do Německa. Sankce vstoupily v platnost 19. ledna jako součást zákona Counter America’s Adversaries Through Sanctions Act (CAATSA).

Cílem projektu Nord Stream 2 je zdvojnásobení kapacity stávajícího podmořského plynovodu Nord Stream, který má obcházet Ukrajinu a přepravovat plyn z Ruska do Německa.

USA toto řešení dlouhodobě odmítají. Washington se obává, že tímto spojením získá Moskva nepřiměřený politický a ekonomický vliv na Německo, Ukrajinu a střední Evropu.

Moskva chce plynovod navzdory sankcím dokončit

Dmitrij Peskov, tiskový mluvčí ruského prezidenta, podle agentury Interfax uvedl, že Moskva má v úmyslu projekt, který už je téměř hotový, navzdory americkým sankcím dokončit.

Mluvčí amerického velvyslanectví v Berlíně řekl, že Washington bude i nadále podnikat „všechna nezbytná a vhodná opatření“, aby zabránil další výstavbě plynovodu.

Německo, které zemní plyn potřebuje, protože omezuje provoz jaderných a uhelných elektráren, vyjádřilo nad rozhodnutím USA politování.

Americká vláda doufá, že Německo svůj postoj přehodnotí. Podle agentury Reuters se však zástupci německé vlády usnesli, že pohled Berlína na plynovod zůstává nezměněn.

Kauza Navalnyj na situaci nic nemění

Sankce přišly uprostřed opakovaných apelů vůdců německé opozice, aby vláda kancléřky Angely Merkelové zastavila výstavbu plynovodu kvůli uvěznění ruského opozičního aktivisty Alexeje Navalného.

Navalnyj byl v Rusku zatčen po svém nedělním návratu z Německa, kde se měsíce zotavoval z otravy, ze které je obviňována Moskva.

Mluvčí Angely Merkelové v pondělí odsoudil Navalného zatčení a vyzval Rusko k jeho okamžitému propuštění, uvedl však, že to nemá žádný vliv na dohodu o ropovodu.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články